186. rocznica bitwy pod Sokołdą w Kopnej Górze

Dodana: 7 lipca 2017
Zmodyfikowana: 17 lipca 2017

5129 Uroczyste obchody 186. rocznicy bitwy pod Sokołdą w  Kopnej Górze w Miejscu Pamięci Narodowej na Cmentarz Powstańców Listopadowych z 1831 r. odbyły się w piątek 07 lipca o godz. 10:00. W uroczystości udział wziął Bohdan Paszkowski- Wojewoda Podlaski, Burmistrz Supraśla- Radosław Dobrowolski, przedstawiciele Powiatu Sokólskiego, IPN, wojska, straży pożarnej, lasów państwowych, mieszkańcy Sokołdy oraz dzieci z polskich rodzin na Białorusi i z gminy Supraśl uczestniczy w koloniach zorganizowanych przez Wspólnotę Polską z Białorusi  oraz w  programie „Wychowawca podwórkowy w gminie Supraśl”. Wartę honorową pod pomnikiem pełnili żołnierze z 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku.


5130

W uroczystościach wziął udział Wojewoda Podlaski - Bohdan Paszkowski

5135

5136

Więcej zdjęć (kliknij)

Ważną sprawą jest obrona polskości, obrona chrześcijaństwa, tego wszystkiego, co mamy wypisane w sercach. A w sercach Polaków wypisane są wolność, honor i przede wszystkim Bóg. Obyśmy byli wierni tym wartościom - mówił dziś na Kopnej Górze burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, podczas uroczystości z okazji 186. rocznicy bitwy pod Sokołdą.

Przypomnijmy, we wrześniu 2013 roku na skraju Arboretum odbyła się uroczystość pochówku i otwarcia cmentarza wojennego powstańców listopadowych poległych w bitwie pod Sokołdą, największej batalii 1831 roku w granicach obecnego województwa podlaskiego. Najprawdopodobniej w wyniku zdrady wracający spod Wilna oddział insurgentów został zaatakowany przez wojska carskie. Rosjanie wykorzystując zaskoczenie i osłonę nocy pobili Polaków. Zabici powstańcy mieli obrażenia zadane szablami i kolbami karabinów. Prawdopodobnie polscy żołnierze nie zginęli bezpośrednio w walce, ale gdy byli bezbronni Moskale ich dobijali. Powstańców obdarto z odzieży, obrabowano i zrzucono do dołów śmierci.

Odnalezienie mogiły było możliwe dzięki notatce sporządzonej ręką ks. Andruszkiewicza, którą odnaleziono w archiwum parafii rzymskokatolickiej w Szudziałowie. Wynikało z niej, że powstańcy zostali pochowani przez Moskali na Kopnej Górze po bitwie, jaka została tam stoczona 7 lipca 1831 roku.

W dzisiejszych uroczystościach wzięli m.in. udział: wojewoda podlaski, przedstawiciele służb mundurowych, leśników, władze samorządowe gminy Supraśl i powiatu sokólskiego, a także mieszkańcy Sokołdy i dzieci (także z Grodzieńszczyzny), które wypoczywają na wakacjach w Supraślu. Po przemówieniach (patrz wideo poniżej) i odmówieniu modlitwy za poległych, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 46 poległych żołnierzy z oddziału pułkownika Józefa Zaliwskiego.

źródło: https://knyszynska.eu/suprasl/20449-mocne-slowa-wypowiedziane-w-rocznice-bitwy-pod-sokolda-wideo-foto