Akcja "E" w gminie Supraśl

Dodana: 10 lipca 2017
Zmodyfikowana: 10 lipca 2017

5151 07 lipca 2017r. – ten dzień mieszkańcy Białegostoku i gminy Supraśl zapamiętają na długo. Przed południem media podały informację o znalezieniu półtonowej bomby z czasów II wojny światowej. Została ona odkopana w trakcie prac budowlanych na ul. Ciołkowskiego w Białymstoku. Na reakcję władz nie trzeba było długo czekać. Zarządzono ewakuację około dziesięciu tysięcy mieszkańców Białegostoku i gminy Supraśl.
Domy i mieszkania musieli opuścić mieszkańcy ok. sześćdziesięciu ulic w Białymstoku i 48 ulic w Zaściankach i Grabówce, znajdujących się w promieniu ponad 1,3 km od miejsca znalezienia niewybuchu.
W strefie zagrożenia znalazło się 855 nieruchomości położonych przy ulicach: Ciołkowskiego, Dolnej, Dębowej, Górnej, Granicznej, Jałowcowej, Jodłowej, Klubowej, Kwiatowej, Leśnej, Młodzieżowej, Mokrej, Myśliwskiej, Palmowej, Prostej, Różanej, Sadowej, Szczęśliwej, części Szosy Baranowickiej, Wąskiej, Wspólnej, Wysokiej, Zielony Zakątek w Grabówce oraz Bajecznej, Cichej, Dolnej, Górka Tomka, Granicznej, Greckiej, Jacka Soplicy, Kasztelańskiej, Konrada, Letniej, Majowej, Marcina, Pana Tadeusza, Pogodnej, Polnej, Słonecznej, Sosnowej, Szklarnianej, Szosie Baranowickiej do skrzyżowania z ul. Górka Tomka, Weneckiej, Wesołej, Wiosennej, Zaścianki i Wojskiego w Zaściankach.

 Za pośrednictwem policjantów, strażaków i straży miejskiej roznoszono ulotki informujące o szczegółach ewakuacji. Do godz. 12:00 w niedzielę – 09 lipca wszyscy mieszkańcy na zagrożonych ulicach mieli opuścić swoje posesje na czas przeprowadzania akcji wydobycia niewypału. W Grabówce i Zaściankach kursowały specjalne autobusy, które przewoziły mieszkańców do miejsc koncentracji poza strefą zagrożenia tj. szkoły w Ogrodniczkach i Sobolewie.

Wydobyciem bomby ważącej ok. 500 kg, z czego ok. 220 kg stanowił środek wybuchowy –zajęła się grupa saperów z Orzysza. Bomba została podniesiona przy użyciu dźwigu i umieszczona na specjalnym samochodzie, a następnie wywieziona na poligon w Orzyszu i tam zdetonowana.
Dowodzący akcją - chorąży saper Mariusz Kujawa, przyznał, że  zazwyczaj znajdowane bomby z czasów II wojny światowej są o połowę mniejsze niż ta znaleziona przy budowie ul. Ciołkowskiego.

Zdjęcie tytułowe źródło: Gazeta Wyborcza

Fotorelacja z akcji ewakuacyjnej w gminie Supraśl (kliknij)

5152

5153

5154

5155

5156

5157

5159

5160

5158