Film "Wittgenstein" Dereka Jarmana

Dodana: 22 sierpnia 2017
Zmodyfikowana: 22 sierpnia 2017

Wittgenstein
reż. Derek Jarman 
Wlk.Brytania 1993, 72' 
24 sierpnia, godz.20:00 | Dom Ludowy w Supraślu

Zapraszamy na specjalny pokaz filmu "Wittgenstein" Dereka Jarmana. Seans towarzyszy premierze pierwszej książki reżysera przetłumaczonej na język polski "Chroma. Księga kolorów" wydanej nakładem Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach.

Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem Pawła Świerczka, tłumacza książki, oraz Karoliny Kosińskiej, znawczyni twórczości Dereka Jarmana.

"Wittgenstein" to wysoce niekonwencjonalna biografia austriacko-brytyjskiego myśliciela. Celem reżysera zdaje się być udowodnienie słuszności słów Ludwiga Wittgensteina o tym, że dzieło filozoficzne może w całości składać się z żartów – chociaż film jest skomponowany z komediowych skeczy i kampowych wizji, to jego główną treść stanowi intelektualny proces, jaki nieustannie trwa w umyśle tytułowego bohatera.

Natomiast w książce "Chroma. Księga kolorów" Jarman proponuje oryginalną antropologię kultury, która w swoich założeniach jest tyleż prosta, co rewolucyjna. Spojrzenie na świat przez pryzmat barw przynosi zaskakujące odkrycia, wychodzące daleko poza horyzont historii sztuki. "Chroma" jest jednocześnie zapisem stanu ducha umierającego artysty, jak również klimatu panującego w Wielkiej Brytanii przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.

Bilety do nabycia w kasie festiwalowej w Domu Ludowym oraz online na podlasieslowfest.pl

Zapraszamy serdecznie!