Granice wyznaczone przez malarstwo

Dodana: 24 sierpnia 2017
Zmodyfikowana: 24 sierpnia 2017

5655 Obrazy Leona Tarasewicza. Inne niż dotychczas, bo zbudowane ze światła, pozbawione materialnej cechy malarstwa, jaką jest farba, dające się poznać tylko przez dotyk oka. Można je zobaczyć do 15 września w Akademii Supraskiej.

Leon Tarasewicz urodził się we wsi Waliły koło Gródka, jest absolwentem Liceum Plastycznego w Supraślu oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie jest profesorem tej uczelni – wykłada przestrzeń malarską na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkuset wystaw zbiorowych. Ma w dorobku wiele obrazów, kilkadziesiąt realizacji monumentalnych, również w przestrzeniach miejskich w Polsce i Europie. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień: Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich, Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury, Nagrody im. Jana Cybisa. W 2014 roku otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii kultura), przyznawaną przez redakcję "Polish Market". Jest związany z Fundacją Villa Sokrates i Galerią w Krynkach.

Leon Tarasewicz mniej więcej raz na dziesięć lat prezentuje swoją twórczość w białostockiej Galerii Arsenał. Za każdym razem przyciąga uwagę publiczności – ciekawej, jaką konwencję złamie tym razem, czym nas zaskoczy i wytrąci z poczucia, że wszystko już wiemy o malarstwie. Jego twórczość stale ewoluuje w poszukiwaniu środków wyrazu najbardziej odpowiednich do opisania świata. Maluje na ścianach galerii, tworzy wielkie budowle rozpierane farbą od środka, jakby obraz się wylewał przez szczeliny konstrukcji, wreszcie pokrywa farbą podłogę Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji. Dotychczasowa twórczość Tarasewicza była niezwykle sensualna, ekspresyjna, materialna. Trudno było oprzeć się chęci dotknięcia obrazu.

Jednocześnie artysta często w dyskusjach podkreśla, że sztuka jest przede wszystkim funkcją intelektu. Swoje budzenie się do sztuki przypisuje Jerzemu Nowosielskiemu, a właściwie jego malarstwu, z którym miał kontakt od dziecka podczas nabożeństw w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Gródku.

Wystawa czynna codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 10:00-18:00.
Współorganizatorem wystawy jest Akademia Supraska.

Galeria zdjęć Polskiego Radia Białystok (kliknij)


Wydarzenia towarzyszące:

15.09.2017 godz. 18:30, Akademia Supraska
Finisaż wystawy połączony z promocją publikacji o artyście.