Odkrycie archeologiczne na miarę europejską

Dodana: 10 sierpnia 2017
Zmodyfikowana: 10 sierpnia 2017

5544 To bez wątpienia jedno z największych odkryć w Polsce a nawet i Europie. Puchary dzwonowate - niecodzienne odkrycie sprzed pięciu tysięcy lat, zmieniające postrzeganie prahistorii regionu i całego pogranicza wschodniej i zachodniej Europy archeolodzy z Muzeum Podlaskiego odnaleźli w Supraślu na wyspie zwanej Dęby.  

 Niewiele współczesnych odkryć można określić mianem przełomowych. To z pewnością do takich należy.

Puchary dzwonowate, na które w Supraślu już po raz trzeci na przestrzeni ostatnich kilku lat natrafili  podlascy archeolodzy, pochodzą z Półwyspu Iberyjskiego i Europy Zachodniej gdzie były utożsamiane z procesem wykształcania się wczesnych „elit” europejskich.

Jeszcze do niedawna odkrywano je głównie w Europie i Małopolsce. Skąd więc takie odkrycie w Supraślu? Na skutek migracji.

Wśród odkrytych w Supraślu obiektów archeologicznych, pochodzących z tego czasu znalazły się takie, które miały charakter głównie obrzędowy, mieszkalny i gospodarczy.

 - Nie ma tu wielkich osiedli z dobrze widocznymi śladami domostw i jam, w których człowiek pozostawił liczne i dobrze zachowane przedmioty – zauważa pan Adam Wawrusiewicz, archeolog z Muzeum Podlaskiego. - To zupełnie inny świat – świat łowców i zbieraczy, którzy funkcjonowali inaczej. Nigdzie nie zatrzymywali się na dłużej, nie obarczali się „zbędnym” bagażem przedmiotów. To co mieli miało po prostu działać. Pozostawiali po sobie niewiele – kilkadziesiąt krzemieni, fragmenty rozbitego naczynia, kilka kości…

Niewiele zostało też po ludziach, jacy przybyli tu z dalekich stron. Zachowały się po nich tylko symbole definiujące ich tożsamość, czego przykładem są małe fragmenty naczyń przyniesione tu z odległych stron, najwidoczniej złożone w ofierze dziękczynnej.

 

5545

 5546

 

5547