Pamiętamy i będziemy pamiętać

Dodana: 10 kwietnia 2017
Zmodyfikowana: 10 kwietnia 2017

4852 To była największa tragedia w powojennej historii państwa polskiego. Siedem lat temu – 10 kwietnia o godzinie 8:41 zamarła cała Polska. Świat obiegła wiadomość: nieopodal lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot  Tu-154M. Na pokładzie znajdowali się: prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Arcybiskup Miron Chodakowski, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego i 92 osoby z polskiej delegacji i obsługi samolotu.  Wszyscy lecieli na uroczystości w Katyniu.

Dziś przypada siedem lat od katastrofy, która od czasów powojennych stała się jedną z największych tragedii w powojennej historii państwa polskiego. Politycy, samorządowcy, delegaci służ mundurowych i zwykli „szarzy” obywatele odwiedzają groby ofiar katastrofy smoleńskiej.

- My, społeczność Supraśla jesteśmy szczególnie naznaczeni Katyniem. Z naszym miastem związane są postaci: Ferdynanda Mareckiego, który w kwietniu 1940 roku zginął w Katyniu oraz Ryszarda Kaczorowskiego – honorowego obywatela Supraśla, ostatniego prezydenta Polski na uchodźctwie, patrona tej szkoły i Arcybiskupa Mirona Chodakowskiego, którzy 10 kwietnia 2010 roku wyruszyli z ówczesnym prezydentem RP by uczcić pamięć tych, co zginęli w Katyniu, Charkowie i Miednoje. - powiedział Burmistrz Supraśla podczas akademii przygotowanej przez uczniów w Zespole Szkół Sportowych w Supraślu. – Pamiętajmy o naszych bohaterach, którzy oddali życie w służbie publicznej.

Uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Supraślu co roku upamiętniają uroczysty akademią rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. To właśnie Ferdynand Marecki i Ryszard Kaczorowski są patronami supraskiej szkoły podstawowej i gimnazjum. Na akademii obecny był również Bohdan Paszkowski Wojewoda Podlaski, który podkreślił jak ważną rolę w życiu młodego pokolenia odgrywa nasza tożsamość narodowa.

- Nie byłoby Smoleńska bez Katynia, nie byłoby Katynia bez 1 września 1939 roku, nie byłoby 1 września bez 23 sierpnia 1939 roku – powiedział Bohdan Paszkowski. – Te zdarzenia są ze sobą ściśle powiązane. Warto pamiętać o tym co było i pielęgnować tę wiedzę i świadomość narodową.

Galeria zdjęć (kliknij)

4843

4842

4844

4847