Podpisano umowę na budowę przedszkola w Grabówce

Dodana: 10 sierpnia 2017
Zmodyfikowana: 11 sierpnia 2017

5553 To bardzo ważny dzień dla około dziesięciu tysięcy mieszkańców Grabówki, Henrykowa, Sobolewa, Zaścianek i okolic. 10 sierpnia 2017r. oficjalnie podpisano umowę na budowę samorządowego przedszkola w Grabówce. Ma ono powstać przy ulicy Leszczynowej. Mieszkańcy na tę inwestycję czekali kilkanaście lat. Budowa ruszy jeszcze w tym miesiącu.  

5554 Na zdj. (od prawej): pan Marek Wilczko z firmy Akcess Starosta i wspólnicy Sp.j. oraz pan Radosław Dobrowolski- Burmistrz Supraśla

Dla zdecydowanej większości mieszkańców Grabówki, Henrykowa, Sobolewa, Zaścianek i okolic budowa przedszkola w Grabówce jest najbardziej oczekiwaną inwestycją. Rozmowy na ten temat były prowadzone przez obecnego burmistrza już wiele lat temu, jednak dopiero w poprzedniej kadencji dzięki przystąpieniu Gminy Supraśl do Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego  inwestycja okazała się być możliwą do zrealizowania.

Napisano projekt pt. „Przyjaciele dzieci- nowe przedszkole w Grabówce”, który został wybrany do dofinansowania w ramach RPOWP. Na projekt który pochłonie prawie dziewięć milionów złotych gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości 4 929 619,98 zł.

Jednak na długie drodze wiodącej do realizacji inwestycji nie obeszło się bez  komplikacji. W listopadzie ubiegłego roku grupa ponad stu osób – mieszkańców Grabówki postanowiła zablokować budowę przedszkola przy ul. Leszczynowej. Złożyli do Wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego swój sprzeciw. Ten jednak ich nie poparł.

Postanowiono, aby o ostatecznej lokalizacji zadecydowała rada miejska, która zadecydowała, że przedszkole zostanie wybudowane tak, jak wstępnie założono.

Nowoczesny parterowy budynek przedszkola przy ulicy Leszczynowej o powierzchni 1800 mkw. pomieści 175 wychowanków. Oprócz siedmiu sal dydaktycznych z zapleczem w budynku znajdować się będzie stołówka, kuchnia, chłodnia, magazyny, kotłownia, pralnia, wentylatornia oraz taras i patio. Przy budynku powstanie plac zabaw.

W przedszkolu będą prowadzone zajęcia: taneczne, szachowe, logopedyczne, korekcyjne, umuzykalniające, z przedsiębiorczości, akademia piłkarska, język obcy i robotyka. Dodatkowo dzieci wyjeżdżać będą na basen, do kina, teatru i na lodowisko.

Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.

- Czasu jest mało, a pracy bardzo dużo – zauważył pan Marek Wilczko, przedstawiciel firmy Akcess Starosta i wspólnicy Sp.j., która zajmie się budową przedszkola.

Zgodnie z planem inwestycja zakończy się pod koniec czerwca 2018 roku, zaś od września ruszą pierwsze zajęcia dydaktyczne.

5555