XVIII Spotkania z Naturą i Sztuką „Uroczysko” 1.06 – 9.06.2013

Dodana: 10 maja 2013
Zmodyfikowana: 10 czerwca 2013

787 W tym roku „UROCZYSKO” kończy osiemnaście lat. Jak zwykle impreza  będzie promować regionalnych twórców, zdrowy tryb życia, oraz tradycje kulinarną  i kulturę regionu. W tym roku impreza zostanie połączona  z dwoma cyklicznym przedsięwzięciami kulinarnymi: XV Mistrzostwami Świata w Pieczeniu  Kiszki i Babki Ziemniaczanej oraz organizowanym już po raz VIII Konkursem Nalewek Puszczańskich. (Program)

Te dwie imprezy wpisały się na stałe w działania  promujące dziedzictwo kulinarne nie tylko Supraśla i okolic, ale całego Podlasia. Tradycja tych imprez powoduje duże zainteresowanie publiczności z aglomeracji Białostockiej, jak  również turystów z całego kraju, mamy już dwa
zgłoszenia warszawskich biur podróży. Obu konkursom towarzyszy kiermasz kulinarnych produktów regionalnych oraz rękodzieła ludowego, dzięki któremu również  mieszkańcy Gminy Supraśl mają okazję na bliskie spotkanie z tą częścią naszej tradycji.
Scena towarzysząca naszej imprezie jest miejscem prezentacji współczesnej muzyki o korzeniach szeroko pojętego folkloru Podlasia oraz klimatach zbliżonych do muzyki balladowej.

Sceniczny misz-masz

W tym roku przy współpracy Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu w sposób szczególnych
zostanie ona udostępniona najmłodszym mieszkańcom naszej gminy którzy będą mieli okazję przed szeroką publicznością zaprezentować swoje osiągnięcia na niwie muzycznej.
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej na czas trwania naszej imprezy udostępnia w swojej
siedzibie tematyczna wystawę fotograficzną „Zając wczoraj i dziś” – wśród eksponowanych
obrazów znajduje się 15 prac (już archiwalnych bo pochodzących z lat 60-tych XX wieku) Wiktora Wołkowa – oraz zaproponuję gościom spacery po ścieżkach dydaktycznych Parku.
W formie wystawy plenerowej na płocie wzdłuż bulwarów będzie można zobaczyć kilkaset prac
plastycznych dzieci – dorobek konkursu „Gdzie jest zając szarak”.
W ramach części przyrodniczej XVIII Spotkań z Naturą i Sztuką „Uroczysko” zostanie reaktywowane „plenerowe nocne kino przyrodnicze” w tzw. „amfi teatrze „ przy Centrum
Edukacji w Supraślu. Tegoroczny cykl przeglądu filmów przyrodniczych i dokumentalnych będzie
miał roboczy tytuł „cudze chwalimy – swego nie znamy”. Odbędą się również
skumulowane w „uroczyskowym” tygodniu spotkania z podróżnikami „Podróże małe i duże” organizowane wspólnie z klubem „Pikuś”.
Lokalizacja imprez plenerowych na tzw. bulwarach nadrzecznych, obecnie im Wiktora Wołkowa, daje dodatkową okazję bliskiego kontaktu gości Supraśla z naszą rzeką i jej walorami wypoczynkowymi i przyrodniczymi.

Zlot kuglarski

W dniach od 6 do 9 czerwca odbędzie się zlot kuglarski w ramach którego będziemy gościć kilkudziesięciu pasjonatów tej zapomnianej sztuki z całego kraju. Zaproponują oni zajęcia dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjum ora trzy imprezy – pokazy sztuki kuglarskiej w naszym mieście.
Jest również bardzo prawdopodobne że podczas tegorocznego „Uroczyska” odwiedzi nas ekipa filmowa która oprócz spotkania z naszą imprezą ma zamiar gościć w domach supraskich gospodyń, które do dziś kultywują tradycje kulinarne regionu.Patronem konkursów i sponsorem nagród rzeczowych jest Prezes Oddziału w Białymstoku Agencji Rynku Rolnego.

PROGRAM (kliknij,aby pobrać)


Tekst: Michał Kozłowski - Prezes Stowarzyszenia „Uroczysko”

ZałącznikWielkość
plakat_do druku.pdf1.73 MB