Zapraszamy na muzyczne podróże w rytmie natury oraz slow cinema

Dodana: 27 lipca 2017
Zmodyfikowana: 31 lipca 2017

5394 Od początku lipca w Supraślu można doświadczać unikalnej nieśpieszności, którąwprowadził festiwal Podlasie SlowFest. Harmonizujący z wewnętrznym tempem festiwal dotyczy wielu dziedzin: filmu, teatru, literatury, muzyki, sztuk wizualnych i kulinariów. Slow  sprzyja uważnemu odbieraniu sztuki – świadomie i ze smakiem. Przez lipiec SlowFest budził się do życia. A co nas czeka w sierpniu? <--break->  5393          
Jozef van Wissem fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Rezydencja Festiwalu Podróżującego preTexty 29 lipca – 2 sierpnia, Centrum Kultury i Rekreacji

preTEXTY mają charakter festiwalu podróżującego. Ideą imprezy jest promowanie ambitnej literatury współczesnej. Od roku 2010 impreza związana jest głównie z miastami Dolnego Śląska.

Idea stworzenia objazdowej dolnośląskiej imprezy literacko-artystycznej powstała w wyniku refleksji nad wyraźną w ostatnich latach tendencją do centralizacji życia kulturalnego. Przechwytywanie kolejnych wartościowych lokalnych projektów artystycznych przez miasta takie jak Wrocław, w połączeniu z ogólnie mniejszymi możliwościami (infrastrukturalnymi, instytucjonalnymi) ośrodków regionalnych, skutkuje zachwianiem zrównoważonego rozwoju i dostępu do kultury. Zależy nam na wciągnięciu odbiorców w żywy i twórczy kontakt z młodą literaturą, także przez jej integrację z innymi dziedzinami działalności artystycznej (muzyką, multimediami), oraz - przede wszystkim - na ożywieniu struktur lokalnych, takie cele postawiliśmy przed festiwalem. W spotkaniach wezmą udział autorzy, prozaicy i poeci Jacek Bierut, Agnieszka Kłos, Klara Nowakowska, Karol Pęcherz, Karolina Maria Wiśniewska, Kamil Zając, Paweł Czepułkowski. 1 sierpnia odbędzie się ognisko literackie a dzień później, za koniec rezydencji zabawa literacka The Battle of 7 Words.

Rezydencja Joanny Oparek 8-10 sierpnia, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu

Poetka, pisarka, dramatopisarka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracowała jako dziennikarka, dyrektor kreatywny w agencji reklamowej i scenarzystka. Debiutowała w Przekroju, powieścią w odcinkach. Opublikowała tomy poetyckie: „Po kostki w niebie” (2003),„Czerwie” (2012), Berlin Porn (2015), powieści: „Mężczyzna z kodem kreskowym”(2004), „Jesień w Nowym Jorku”(2006), „Loża” (2012) oraz sztukę teatralną „Projekt Ameryka”(2010). Jako dramatopisarka współpracowała z Teatrem Starym w Krakowie i Teatrem Nowym w Krakowie, gdzie w 2014 roku odbyła się premiera jej dramatu „Wężowisko”. Brała również udział w międzynarodowym projekcie Kraków-Berlin XPRS, przygotowanym przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie i Maxim Gorki Theater w Berlinie. Uczestniczyła w wielu polskich i międzynarodowych wydarzeniach kulturalnych, łączacych literaturę, muzykę i sztuki wizualne. We współpracy z Galerią Otwarta Pracownia, tworzy niezależną scenę teatralną w Krakowie.

WYDARZENIA KULINARNE Plenerowy pokaz filmu "Wnyki", ognisko, wspólny stół 5 sierpnia, godz.20:00 w Centrum Kultury i Rekreacji

W sierpniowy wieczór, na leżakach i wygodnych poduchach, obejrzymy podlaską premierę filmu Wnyki w reżyserii Szymona Nowaka. Zapłonie ognisko, zabrzmią na żywo podlaskie pieśni i widzowie zasiądą przy wspólnym stole zastawionym smakołykami podlaskiej kuchni. Biesiadę przygotują szefowie zrzeszeni w Convivium Slow Food Podlasie.

Wnyki to film zrealizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Filmowej, nawiązuje do kultowego Znachora z 1981 roku. Zdjęcia do filmu realizowano na Podlasiu w 2016 roku. Pomysłodawcami projektu są Marek Włodzimirow (lokalny filmowiec), Mateusz Sacharzewski (aktor) oraz Tomasz Sulima (dziennikarz i animator kultury). Autorem oryginalnego scenariusza jest Mirosław Miniszewski.

Wnyki opowiadają o współczesnych losach rodzin Czyńskich, Pawlickich i Szapieli, kresowej historii stworzonej jeszcze przed wojną przez Tadeusza Dołęgę-Mostowicza.

Dzika kuchnia: jadalne kwiaty i chwasty – warsztaty

6 sierpnia, godz.10:00 – 13:30 Plantacja przy Domu Ludowym w Supraślu

Warsztaty zgodnie z ideą festiwalu łączą sztukę, kulinaria i naturę. Są spotkaniem i wspólnym przygotowaniem strawy, a artystyczny wymiar wydarzenia podkreśli przestrzeń instalacji Plantacja. Warsztaty będą prezentacją możliwości kulinarnych, jakie dają dzikie rośliny i kwiaty ogrodowe. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z jadalnymi chwastami – od zbioru na chwastowiskach (próbki darni w skrzyniach), przez własnoręczne tworzenie nowych kompozycji smakowych, po degustację różnych dzikich przysmaków.

Prowadzenie:

Małgorzata Pawłowska-Charyton Projektantka i twórczyni naturalistycznych ogrodów, kwiatożerca i fascynatka dobrej kuchni, urodziła się i mieszka w Białowieży, matka. Małgorzata Anna Charyton Etnolożka i przyrodniczka, edukatorka, dziecko lasu wychowane na dobrej kuchni, mieszkanka Supraśla, córka.

Kalendarium imprez (kliknij)