Szynobusem przez Puszczę Knyszyńską

Dodana: 17 maja 2017
Zmodyfikowana: 17 maja 2017

4962 Od 17 czerwca do 15 października dwie pary szynobusów będą kursować na odcinku Białystok - Gródek (Waliły). Jest to możliwe dzięki podpisanej 16 maja umowie między Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego oraz gminami: Gródek i Michałowo, Zabłudów, Supraśl i miastem Białystok.

4963

Szynobusy przez Puszczę Knyszyńską do Walił nie jeździły 16 lat. Linię zawieszono 2 kwietnia 2000 roku, bo była nierentowna. O jej reaktywację zabiegał Andrzej Kasperowicz z Towarzystwa Przyjaciół Sokola. W końcu się udało.

Rok temu, w lipcu uruchomiono pierwszy pilotażowy kurs. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo choć weekendowe kursy miały miejsce przez blisko 3 miesiące, to z przejazdu skorzystało prawie 2500 osób. Dlatego w tym sezonie w trasę wyruszą aż dwie pary pociągów.

Inwestycja jest finansowana przez sześć samorządów. Dofinansowanie w kwocie 9 tys. 434, 58 zł idzie z budżetów Gródka, Michałowa, Zabłudowa, Supraśla i Białegostoku. Urząd marszałkowski decyzją zarządu województwa daje pozostałe 50 proc. kosztów organizacji tego transportu, czyli 47 tys. 172,93 zł. Łączy koszt to ponad dziewięćdziesiąt tysięcy złotych.

- Po udanym poprzednim roku, jeśli chodzi o przywrócenie pociągu na trasę Białystok-Waliły, postanowiliśmy te połączenia rozwijać. Mamy tu przykład dobrej współpracy między samorządami– mówił marszałek Jerzy Leszczyński podczas podpisania umów z gminami.

Dodawał, że jest to atrakcja dla mieszkańców, ale też turystów spoza regionu, ważny element, który może przyczynić się do promocji walorów Puszczy Knyszyńskiej i poszczególnych samorządów. Ale ważny jest także aspekt komunikacyjny – mieszkańcy mniejszych miejscowości będą mogli dojechać w weekend do stolicy Podlasia np. na zakupy, do rodzin czy do kina.

Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla zaznaczał, że to przede wszystkim radni decydowali o wsparciu finansowym tego połączenia i choć były głosy „za” i „przeciw”, warto było wejść w ten projekt. Podkreślał jednak, że byłby za tym, aby w przyszłym roku samorządy płaciły nie po równo, ale proporcjonalnie do kilometrów trasy na terenie gminy.

– Jesteśmy gminą turystyczną. Jeżeli wszyscy działamy w jednym kierunku promocyjnym, to gmina Supraśl z tego solidarnego projektu nie powinna się wycofywać, bo to byłby pewien nietakt. Uważam, że warto poczynić kroki, by jeszcze bardziej promować tę trasę i wspólnie wydać folder dla turystów – zauważył Radosław Dobrowolski.

Cała trasa ma 36 km. Pociąg wyjeżdżający z białostockiego dworca po drodze zatrzymywać się będzie na stacjach Białystok Fabryczny, Kuriany, Zajezierce, Żednia, Sokole i Waliły. Przez puszczę pojadą nowoczesne szynobusy z logo województwa.

Pociągi pojadą w sobotę i niedzielę. Pierwszy odjazd z Białegostoku planowany jest o godz. 9:27, drugi na 16:02, przy czym droga trwa niecałe 50 minut. Z Walił pociągi odjadą o godz. 10:28 i 17.

W związku z lokalnymi imprezami, takimi, jak m.in. festiwal Basowiszcza, uruchomione będą dodatkowe połączenia 14 i 29 lipca oraz 2 września. Cena biletu na odcinku Białystok – Waliły to 5,30 zł, do Sokola – 4,10 zł, a do Kurian – 2,65.