19.05.2018 r. godz. 19:00 - 24:00

 

PROGRAM NOCY MUZEÓW W Muzeum Ikon w Supraślu


Zwiedzanie wystaw:
- Ikona – Obraz i Słowo. Między tym co ulotne a wieczne.
- Podlaskie historie – odnalezione ikony z Supraśla.
- Panno Święta, […] co w Ostrej świecisz Bramie – ekspozycja czasowa zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
Arcydzieła sztuki ikony:
- pierwsza publiczna prezentacja odnalezionych ikon z siedemnastowiecznej przegrody ołtarzowej cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu
- pierwsza publiczna prezentacja fotografii cerkwi i klasztoru Zwiastowania Bogarodzicy w Supraślu wykonanych w latach 1907–1910 przez P. Pokryszkina na zlecenie Cesarskiej Komisji Archeologicznej – obecnie w zbiorach Archiwum Naukowego Instytutu Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk w Sankt Petersburgu.


Zajęcia edukacyjne:
19.00-20.00 – Mali konserwatorzy – zajęcia dla rodzin z dziećmi, związane z historią fresków supraskich. Bezpłatne wejściówki do odebrania w recepcji muzeum (liczba miejsc ograniczona).
Zwiedzający będą zapraszani na ekspozycję na bieżąco.

Zaplonowana na Noc Muzeów 19.05.2018 r., pierwsza publiczna prezentacja „odnalezionych” ikon z Supraśla – wizerunków archanioła Michała i arcykapłana Arona – z siedemnastowiecznej przegrody ołtarzowej cerkwi Zwiastowania NMP będzie udostępniona zwiedzającym jedynie podczas tego wydarzenia. Specjalnie w tym celu ikony te poddane zostały pracom konserwatorskim, zabezpieczającym ich stan zachowania, tak aby nie utracić już ani centymetra warstwy malarskiej tych bezcennych dla naszej historii zabytków. Muzeum Podlaskie w Białymstoku przeznaczyło na ten cel około 10 tysięcy złotych. W ten sposób pierwszy etap prac mamy już za sobą. Przed nami kolejne działania polegające m.in. na odczyszczeniu malatury i uzupełnieniu jej braków. W związku z tym, iż są to obiekty o dużych rozmiarach oraz ze znacznym poziomem zniszczeń, koszt ich renowacji jest wysoki. Dlatego też w trakcie tego krótkiego „nocnego pokazu” odbędzie się zbiórka publiczna, podczas której będziemy prosić Państwa o wsparcie finansowe naszej inicjatywy. Chcemy, aby jej zwieńczeniem była stała ekspozycja tych ikon, jedynych ocalałych z dawnego wyposażenia nieistniejącego już ikonostasu. W ten sposób zyskamy jeszcze jedno świadectwo naszego dziedzictwa, które w obliczu ogromu utraconych dzieł jest szczególnie ważne dla każdego z nas.
Dalszy ciąg zbiórki środków na konserwację ikon będzie kontynuowany w siedzibie muzeum do 7 października 2018 r. Już teraz za każdą złotówkę bardzo dziękujemy.

Kalendarium

 Styczeń 2019 
PnWtŚrCzPtSoN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.