Budowa ulicy Kościelnej, oraz ulicy Ottona Sidorowicza, to jedna z wielu inwestycji w naszej gminie, która jest możliwa dzięki wsparciu rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Ma ona duże znaczenie zarówno dla zwiększenia bezpieczeństwa, jak i ładu architektonicznego Supraśla.

Na skrzyżowaniu przed Kościołem p.w. Świętej Trójcy w Supraślu powstanie wypiętrzenie jezdni. Zostanie ona wybrukowana kostką kamienną. Spowoduje to wyhamowanie ruchu na ulicy Piłsudskiego, a więc w samym centrum miasta. Ulica ta jest jedną z głównych supraskich arterii, pełni też rolę trasy przelotowej przez miasto. Dzięki wyspie spowalniającej bezpieczniejsi będą przechodnie, oraz dzieci z pobliskiej Sportowej Szkoły Podstawowej.

Przy okazji wymiany nawierzchni i budowy wypiętrzenia, remontowany jest system kanalizacji deszczowej. Mieszkańcy Supraśla wielokrotnie zgłaszali, że w okolicach Kościoła p.w. Świętej Trójcy, podczas dużych opadów zaczynały wybijać studzienki i tworzyć się gejzery. Działo się tak przez awarię kilkudziesięcioletniego kanału burzowego, który był wykruszony, przytkany przez korzenie, a miejscami nawet pozapadany i niedrożny przez erozję betonu. Na remontowanym odcinku znajdowała się również rura azbestowo-cementowa rura wodociągowa, którą także wymieniono w trosce o zdrowie mieszkańców. Był to jeden z ostatnich odcinków tego rodzaju rur wodociągowych w Supraślu.

Przeprowadzany remont ulicy Kościelnej i Sidorowicza pozwolił też na stworzenie przez gminę kilkunastu nowych miejsc parkingowych. Dzięki temu znacznie zostanie odciążona ulica 3 maja i okolice amfiteatru, tak bardzo oblegane w sezonie turystycznym. Zyska również Teatr Wierszalin – jego goście również będą mogli bez problemu zaparkować samochodów. Miejsca parkingowe powstaną na końcówce ulicy Kościelnej i po całej długości ulicy Ottona Sidorowicza.

Realizacja tej inwestycji przeprowadzana jest z zgodnie z estetyczną koncepcją opracowaną przez architekta dr Piotra Łodzińskiego, który wcześniej zaproponował kształt wizualny ulicy Kościelnej oraz otoczenia Kościoła Świętej Trójcy. Wszystkie zmiany wpiszą się w pewien porządek wizualny, zgodnie z którym teren wokół kościoła, wraz z wlotem ulicy Kościelnej i 3 maja, podkreślony jeszcze przez nowe oświetlenie uliczne, będą tworzyć wrażenie jednego, spójnego placu. Podkreśli to jeszcze bardziej wyjątkowość Supraśla jako miasta o wielowiekowej historii.

Całościowy efekt dopełni zrewitalizowany już wcześniej przez gminę Dom Ludowy, a także ulica 3 Maja, oraz odnowiona wieża Kościoła Świętej Trójcy.

IMG 3524

IMG 3516

IMG 3537

 

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Sierpień 2020 
PnWtŚrCzPtSoN
     
      

Nadchodzące wydarzenia

Wystawa o Polskim Państwi...

lipiec
środa
15
Od 15 lipca b.r. w Parku Saskim można oglądać nową wystawę historyczną o...
 - 00:00

VII Noc nietoperzy w Park...

sierpień
piątek
21
17:30

VI Międzynarodowy Kongres...

wrzesień
niedziela
13
VI Międzynarodowy Kongres „EKO FORUM” odbędzie się w dniach 13-14 września 2020 roku. W...
11:00 - 16:00

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.