SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI

Białystok, 24 lipca 2018 r.

SZTAFETA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” pobiegną w Sztafecie Niepodległości. Bieg wzdłuż Wisły to symboliczny sposób uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy.

 

Zespoły wystartują ze źródeł i ujścia Wisły, by po przebiegnięciu blisko 1 100 kilometrów spotkać się w Warszawie.

Zgłoszenia do udziału w sztafecie spływały do dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej do połowy lipca br. Początkowo planowano, że w tzw. składzie podstawowym biegu weźmie udział 48 biegaczy. Zainteresowanie wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów i ostatecznie komisja wybrała 130 osób – żołnierzy OT i pracowników RON. W tej grupie jest 10 żołnierzy z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy – powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła

 

Wsparcie logistyczne biegu

Poza żołnierzami, którzy wezmą udział w sztafecie, 1PBOT przyłączyła się również do pomocy w organizacji przedsięwzięcia, m.in. poprzez zabezpieczenie logistyczne oraz medyczne.

 

Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy: ŹRÓDŁO i UJŚCIE.

Po dwóch zawodników z każdej grupy będzie musiało pokonać 10 kilometrowe odcinki w tempie nie więcej niż 7 min/km. Bieg będzie odbywał się całodobowo na trasie zaplanowanej możliwie najbliżej koryta Wisły.

Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa ŹRÓDŁO, weźmie w niej udział 78 biegaczy. Start zaplanowany jest z Białej i Czarnej Wisełki w dniu 11 sierpnia (godz. 15.30). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 630 km w czasie nie dłuższym niż 73 godzin.

Z ujścia Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa UJŚCIE, weźmie w niej udział 54 biegaczy, którzy w dwuosobowych zespołach wystartują z Mikoszewa w dniu 12 sierpnia (godz. 8:00). Zespół ten będzie miał do pokonania trasę długości 480 km w czasie do 56 godzin.

***

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo podlaskie. Brygada liczy prawie 2 000 żołnierzy.

Zdecydowana większość podlaskich Terytorialsów łączy służbę wojskową z karierą zawodową lub nauką. Wśród żołnierzy-ochotników znajdują się przedstawiciele zawodów technicznych, medycznych, pracownicy naukowi podlaskich uczelni, urzędnicy, studenci, uczniowie oraz byli żołnierze zawodowi i funkcjonariusze służb mundurowych.

Żołnierze brygady stale biorą udział w akcjach wspierających lokalne społeczności. Ostatnimi przykładami takich działań są m.in. zabezpieczenie miejsca znalezienia niewybuchu w Łomży i związana z tym ewakuacja mieszkańców zagrożonego terenu (https://bit.ly/2KWeMnS) czy udzielenie pomocy poszkodowanym w wypadku motoparalotni (https://bit.ly/2O0B3mo).

Kontakt dla mediów:

Beata Leszczyńska

Rzecznik Prasowy

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”

tel. 727-041-271

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.terytorialsi.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

Zawsze gotowi, zawsze blisko!

Kalendarium

 Maj 2019 
PnWtŚrCzPtSoN
  
  

Nadchodzące wydarzenia

Wystawa "SACRUM ET P...

kwiecień
piątek
26
Wernisaż - 26.04.2019 r. o 17:00 w Punkcie Usług Turystycznych "Bukowisko" w Supraślu

Targi Elektromobilności n...

maj
niedziela
26
Zapraszamy na otwarte imprezy z okazji V Międzynarodowego Kongresu Eko Forum
9.00 - 17.00...

V Międzynarodowy Kongres...

maj
niedziela
26
26 – 28 maja 2019 r. w Supraślu odbędzie się V Międzynarodowy Kongres Eko Forum.
09:00 - 17:00

II Ogólnopolskie Zawody P...

czerwiec
czwartek
6
7-8.06.2019r. Supraśl, Rynek Miejski
10:00 - 18:00

XXIV Spotkania z Naturą i...

czerwiec
piątek
7

Między 7 a 9 czerwca odbędą się m.in.:
– sesja naukowa o chronionych gatunkach...
10:00 - 22:00

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.