Rocznica Powstania Listopadowego

28 listopada 2018r. w Kopnej Górze.

 

188 lat temu, w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku wybuchło Powstanie Listopadowe. Choć było jednym z największych zrywów niepodległościowych - dziś jest nieco zapomniane. Dlatego, co roku 29 listopada na Cmentarzu Powstańców Listopadowych w Kopnej Górze czcimy pamięć o bohaterach tamtych dni.

 
Tak jak co roku  przed grobami poległych powstańców spotkali się żołnierze osiemnastego Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, Podlaskiej Policji, Straży Granicznej, leśnicy i przede wszystkim przedstawiciele lokalnej społeczności.

Wśród gości obecni byli m.in.: Jan Sroka - Radca Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Perkowski – Starosta Białostocki, Roman Czepe – Wicestarosta Białostocki, insp. Wojciech Macutkiewicz – Komendant Miejski Policji w Białymstoku, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy, Radni Powiatu Białostockiego oraz Rady Miejskiej w Supraślu, przedstawiciele Nadleśnictwa Supraśl i Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, członkowie OSP Sokołda i OSP Supraśl.

- Spotykamy się tutaj dwa razy w roku: 7 lipca w rocznicę bitwy nad Sokołdą i 29 listopada, w kolejne rocznice wybuchu Powstania Listopadowego. Cieszę się, że przy tych okazjach zawsze są z nami młodzi ludzie. To Wy jesteście nadzieją naszego kraju, nadzieją Polski – powiedział dr Radosław Dobrowolski Burmistrz Supraśla. -  Powstanie Listopadowe wybuchło ponieważ zaborca rosyjski coraz bardziej ingerował w wolności Polaków, łamał konstytucję Królestwa Polskiego, wprowadzał coraz większą  cenzurę, sprawiał, że Polacy nie mogli się czuć Polakami nawet w tej namiastce, którą tworzyło Królestwo Polskie. 29 listopada 1830 r. Piotr Wysocki oraz upamiętniony w Kopnej Górze Józef Zaliwski dowodzili operacją zdobycia warszawskiego arsenału. Wielu generałów bało się ich poprzeć. Dopiero entuzjazm mieszkańców stolicy doprowadził do tego, że elity społeczne poszły za tymi młodymi konspiratorami.

Powstanie później upadło, ale pozostawiło pewną myśl do realizacji. Kopna Góra jest tego przykładem. Następne powstanie – styczniowe – zostało ogłoszone mieszkańcom Białostocczyzny i Sokólszczyzny właśnie w tym miejscu, na grobie powstańców listopadowych.

- To tutaj przyjechano ze wszystkich stron Podlasia i Grodzieńszczyzny, aby przystąpić do kolejnego zrywu niepodległościowego w 1863 r.- kontynuował Burmistrz Supraśla. -   Pamiętajmy o tych, którzy przelewali krew za naszą Ojczyznę, bo dzięki ich ofierze dzisiaj możemy żyć w wolnej, niepodległej, suwerennej Polsce. Powstańcy przekazują nam myśl, abyśmy zawsze i wszędzie Polskę suwerenną mieli w naszych sercach, zwłaszcza na kolejne lata niepodległości, biorąc pod uwagę, że właśnie w tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania wolności. Niech żyje niepodległa Rzeczpospolita Polska.

Tradycyjnie podczas uroczystości nie zabrakło wspólnej modlitwy kapelanów duszpasterstw Wojska Polskiego, uroczystego złożenie kwiatów i zniczy. Odczytano też listy, które na tę okoliczność nadesłali: Pan Jan Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Pan  Jarosław Zieliński -Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz dr hab. Piotr Kardela, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku.

- 100 lat temu nasza Ojczyzna po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń naszych rodaków odzyskała upragnioną wolność. W tym roku świętujemy ten wielki, radosny jubileusz i z wdzięczną pamięcią oddajemy hołd wszystkim, którzy ponieśli najwyższą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny. Niech ich przykład zachęca nas do poświęcenia naszych sił, serc i czynów w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – napisał Jarosław Zieliński, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Poseł Rzeczypospolitej Polskie.

(List Ministra -kliknij)

(List Szefa Urzędu ds Kombatantów i Osób Represjonowanych - Kliknij)

Swój list nadesłał również dr hab. Piotr Kardela, Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku. Czytamy w nim: „fundamentem niepodległego państwa jest. m.in. pamięć o przeszłości, szczególnie o postaciach, które stawały w obronie naszej wolności i walczyły o dachowanie narodowej tożsamości. Proszę przyjąć moje uznanie za osobiste zaangażowanie w pielęgnowanie wspólnej pamięci o polskim narodzie oraz budowanie więzi fundamentalnych, tworzących nasza tożsamość.”

IMG 20181129 105637 resized 20181129 020541947

IMG 0040

IMG 0048

IMG 0087

IMG 0090

Kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Listopadowych w imieniu Ministra Jana Kasprzyk – Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych złożył Pan Jan Sroka- Radca Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

IMG 0162

Znicze przy mogiłach Powstańców złożyli uczniowie szkół z Gminy Supraśl

 

Galeria zdjęć (kliknij)

Kalendarium

 Maj 2019 
PnWtŚrCzPtSoN
  
  

Nadchodzące wydarzenia

Wystawa "SACRUM ET P...

kwiecień
piątek
26
Wernisaż - 26.04.2019 r. o 17:00 w Punkcie Usług Turystycznych "Bukowisko" w Supraślu

Targi Elektromobilności n...

maj
niedziela
26
Zapraszamy na otwarte imprezy z okazji V Międzynarodowego Kongresu Eko Forum
9.00 - 17.00...

II Ogólnopolskie Zawody P...

czerwiec
czwartek
6
7-8.06.2019r. Supraśl, Rynek Miejski
10:00 - 18:00

XXIV Spotkania z Naturą i...

czerwiec
piątek
7

Między 7 a 9 czerwca odbędą się m.in.:
– sesja naukowa o chronionych gatunkach...
10:00 - 22:00

Impreza sportowa na orien...

sierpień
piątek
23
23-25.08.2019r.
07:00 - 21:00

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.