Polegli na Białostocczyźnie

Grabówka to symbol męczeństwa, miejsce zbrodni hitlerowskich w północno-wschodniej części Polski. To tu, Niemcy dopuścili się zbrodni na narodzie polskim. Szacuje się, że w latach 1941-1944 zabito tu nawet 16 tys. osób. Co roku, w połowie czerwca obchodzone są rocznicowe uroczystości. W tym roku msza św. upamiętniająca ofiary zbrodni hitlerowskiej odbyła się 17 czerwca. Tradycyjnie przy pomniku ofiar w Grabówce.

 

W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz Białegostoku, Burmistrz Supraśla, Radni Gminy Supraśl, służby mundurowe, poczty sztandarowe, harcerze, kombatanci i młodzież.

Uroczystości rozpoczęły się przed południem, o godz. 11:00  mszą świętą przy pomniku ofiar. Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach pomordowanych.

Historycy uważają Grabówkę za miejsce największej na Ziemi Białostockiej zbrodni hitlerowskiej. Przyjmuje się, że żandarmi i esesmani rozstrzelali tam ok. 16 tys. ludzi - Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców sowieckich. Ostatnie egzekucje odbyły się tam w czerwcu 1944 roku.

Wiosną 1944 roku Niemcy zaczęli zacierać ślady zbrodni w Grabówce. W związku z ofensywą wojsk radzieckich nie dokończyli tego, ale specjalne Komando 1005 zdążyło wydobyć i spalić zwłoki z trzech zbiorowych mogił.

Po wojnie podczas prac ekshumacyjnych odkryto w Grabówce 17 zbiorowych mogił, tworzących trzy odrębne cmentarze, które znajdują się wokół obecnie stojącego tam pomnika. Wśród ofiar zbrodni w Grabówce rozpoznano też żołnierzy AK, prawdopodobnie zamordowanych już po wojnie przez komunistyczną bezpiekę.

W lutym br. Burmistrz Supraśla i Prezydent Białegostoku  podpisali porozumienie w sprawie wspólnych działań na rzecz renowacji cmentarza w Grabówce. Dzięki porozumieniu cmentarz przejdzie gruntowny remont. W 2018 roku wykonana zostanie dokumentacja projektowa. Gmina Supraśl na I etap dokumentacji przeznaczyła 70 tys. zł, zaś Białystok - 50 tys. zł. W latach 2019-2020 nastąpi realizacja inwestycji.

Głównym elementem upamiętnienia miejsca straceń w Grabówce ma być ściana podzielona na dwie części. Jej gładka część, podświetlona na biało, będzie symbolizowała ludzkie życie. Druga część, podświetlona na czerwono, będzie miała kilkanaście tysięcy otworów - to symbol kilkunastu tysięcy strzałów, od których zginęły ofiary. Znajdzie się tam też miejsce na ołtarz dla dorocznych uroczystości czy na ławki dla odwiedzających cmentarz.

 

FILM źródło: knyszynska.eu - kliknij

Na zdj. Wadim Świeczkow - Konsul Generalny Republiki Białoruś w Białymstoku wraz z Vaclavem Stankievicem -Konsulem Republiki Litewskiej w Sejnach

 

Kalendarium

 Maj 2019 
PnWtŚrCzPtSoN
  
  

Nadchodzące wydarzenia

Wystawa "SACRUM ET P...

kwiecień
piątek
26
Wernisaż - 26.04.2019 r. o 17:00 w Punkcie Usług Turystycznych "Bukowisko" w Supraślu

Targi Elektromobilności n...

maj
niedziela
26
Zapraszamy na otwarte imprezy z okazji V Międzynarodowego Kongresu Eko Forum
9.00 - 17.00...

II Ogólnopolskie Zawody P...

czerwiec
czwartek
6
7-8.06.2019r. Supraśl, Rynek Miejski
10:00 - 18:00

XXIV Spotkania z Naturą i...

czerwiec
piątek
7

Między 7 a 9 czerwca odbędą się m.in.:
– sesja naukowa o chronionych gatunkach...
10:00 - 22:00

Impreza sportowa na orien...

sierpień
piątek
23
23-25.08.2019r.
07:00 - 21:00

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.