Uzdrowisko Supraśl przygotowuje się do aplikowania o środki finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na wykonanie odwiertów głębinowych w celu poszukiwania surowców uzdrowiskowych.

 

W tym celu została zawarta umowa z firmą Pro-Invest Solutions z Krakowa, która przygotuje projekt robót odwiertu geologicznego. 

Posiadanie takiego projektu jest warunkiem niezbędnym do ubiegania się o 100% dofinansowanie z NFOŚ na wykonanie odwiertu. Najprawdopodobniej prace będą wykonywane na głębokości do 400-500 m pod ziemią. Przewiduje się, że urządzenie wiertnicze dotrze do pokładów z Jury Środkowej, pod którą jest już tylko granitowa, lita płyta wschodnioeuropejska. Uzdrowisku Supraśl zależy na zlezieniu drugiego obok borowiny surowca leczniczego – wody mineralnej czy solanki lub mających szerokie zastosowanie gospodarcze wód geotermalnych.


W dniu 17 czerwca 2020 r. przedstawiciele firmy Pro-Invest Solutions Pan Piotr Długosz oraz Pani Katarzyna Bystroń odwiedzili Supraśl. Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim omówiono aspekty techniczne wykonania umowy. Następnie Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski oraz Kierownik Referatu ds. projektów UE i Uzdrowiska Supraśl – Marek Skrypko udali się na działkę, na której w przypadku otrzymania dofinansowania z NFOŚ, będą prowadzone odwierty głębinowe. W przypadku odkrycia wód mineralnych lub solanki teren przy odwiercie, mógłby stać miejscem kolejnej inwestycji, która pozwoli Uzdrowisku Supraśl rozwijać się na dużo wyższym poziomie.

W przypadku odkrycia wód o temperaturze powyżej 20 stopni C możliwe będzie stworzenie własnej sieci ciepłowniczej wspomagającej ogrzewanie budynków.

 

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Sierpień 2020 
PnWtŚrCzPtSoN
     
      

Nadchodzące wydarzenia

Wystawa o Polskim Państwi...

lipiec
środa
15
Od 15 lipca b.r. w Parku Saskim można oglądać nową wystawę historyczną o...
 - 00:00

VII Noc nietoperzy w Park...

sierpień
piątek
21
17:30

VI Międzynarodowy Kongres...

wrzesień
niedziela
13
VI Międzynarodowy Kongres „EKO FORUM” odbędzie się w dniach 13-14 września 2020 roku. W...
11:00 - 16:00

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.