Budowa ulicy Kościelnej, oraz ulicy Ottona Sidorowicza, to jedna z wielu inwestycji w naszej gminie, która jest możliwa dzięki wsparciu rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Ma ona duże znaczenie zarówno dla zwiększenia bezpieczeństwa, jak i ładu architektonicznego Supraśla.

Na skrzyżowaniu przed Kościołem p.w. Świętej Trójcy w Supraślu powstanie wypiętrzenie jezdni. Zostanie ona wybrukowana kostką kamienną. Spowoduje to wyhamowanie ruchu na ulicy Piłsudskiego, a więc w samym centrum miasta. Ulica ta jest jedną z głównych supraskich arterii, pełni też rolę trasy przelotowej przez miasto. Dzięki wyspie spowalniającej bezpieczniejsi będą przechodnie, oraz dzieci z pobliskiej Sportowej Szkoły Podstawowej.

Przy okazji wymiany nawierzchni i budowy wypiętrzenia, remontowany jest system kanalizacji deszczowej. Mieszkańcy Supraśla wielokrotnie zgłaszali, że w okolicach Kościoła p.w. Świętej Trójcy, podczas dużych opadów zaczynały wybijać studzienki i tworzyć się gejzery. Działo się tak przez awarię kilkudziesięcioletniego kanału burzowego, który był wykruszony, przytkany przez korzenie, a miejscami nawet pozapadany i niedrożny przez erozję betonu. Na remontowanym odcinku znajdowała się również rura azbestowo-cementowa rura wodociągowa, którą także wymieniono w trosce o zdrowie mieszkańców. Był to jeden z ostatnich odcinków tego rodzaju rur wodociągowych w Supraślu.

Przeprowadzany remont ulicy Kościelnej i Sidorowicza pozwolił też na stworzenie przez gminę kilkunastu nowych miejsc parkingowych. Dzięki temu znacznie zostanie odciążona ulica 3 maja i okolice amfiteatru, tak bardzo oblegane w sezonie turystycznym. Zyska również Teatr Wierszalin – jego goście również będą mogli bez problemu zaparkować samochodów. Miejsca parkingowe powstaną na końcówce ulicy Kościelnej i po całej długości ulicy Ottona Sidorowicza.

Realizacja tej inwestycji przeprowadzana jest z zgodnie z estetyczną koncepcją opracowaną przez architekta dr Piotra Łodzińskiego, który wcześniej zaproponował kształt wizualny ulicy Kościelnej oraz otoczenia Kościoła Świętej Trójcy. Wszystkie zmiany wpiszą się w pewien porządek wizualny, zgodnie z którym teren wokół kościoła, wraz z wlotem ulicy Kościelnej i 3 maja, podkreślony jeszcze przez nowe oświetlenie uliczne, będą tworzyć wrażenie jednego, spójnego placu. Podkreśli to jeszcze bardziej wyjątkowość Supraśla jako miasta o wielowiekowej historii.

Całościowy efekt dopełni zrewitalizowany już wcześniej przez gminę Dom Ludowy, a także ulica 3 Maja, oraz odnowiona wieża Kościoła Świętej Trójcy.

IMG 3524

IMG 3516

IMG 3537

 

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Lipiec 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.