w spr. akcji Narodowe Czytanie.

 

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego będzie główną lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. Decyzję ogłosił prezydent Andrzej Duda. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się 8 września. Dziś do Urzędu Miejskiego w Supraślu wpłynęło zaproszenie Prezydenta Dudy do wzięcia udziału w akcji.

W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w inauguracji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2018, której celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzacja czytelnictwa.

Podczas uroczystości prezydent poinformował, że „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego będzie lekturą Narodowego Czytania w 2018 r.

Jak mówił Prezydent Duda, jest to powieść „pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi”. – Powieść niezwykle ciekawa, niezwykle obrazująca takie specyficzne polskie losy. To powieść, która prowadzi nas poprzez traumatyczne przeżycia wojenne daleko od granic, nad Morzem Kaspijskim w Baku, gdzie dorasta bohater tej powieści Cezary Baryka, gdzie jego ojciec Seweryn Baryka gdzieś daleko walczy w I wojnie światowej; gdzie umiera matka na skutek przeżyć wojennych i wszystkiego co ją spotkało – powiedział Prezydent . - Żeromski pisze w „Przedwiośniu” o Polsce „wielu kontrastów”. – Polsce, w której jest wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź – w jakim kierunku zdążać, jaka ta Polska ma być, jaki powinien być ustrój. Te wszystkie pytania jawią się na tle tej książki; pytania, na które dzisiaj być może łatwiej nam odpowiedzieć niż było wtedy, ale przecież dzisiaj też zadajemy te pytania – zaznaczył prezydent.

Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać .

 

Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez prezydenta RP od 2012 roku. W zamyśle inicjatorów Narodowego Czytania było propagowanie polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Co roku we wrześniu odbywało się publiczne odczytywanie obszernych fragmentów dzieł, również w środkach masowego przekazu. Można je było usłyszeć na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury. W wydarzeniu brali udział politycy, aktorzy, dziennikarze.


źródło: IAR

 

List Prezydenta RP (kliknij)

Kalendarium

 Luty 2023 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

Nadchodzące wydarzenia

XXI "Rusza Peleton&q...

kwiecień
piątek
19
08:00 - 17:30

Sprzątanie rzeki

kwiecień
sobota
20
sobota: 20 kwietnia godz.11:00
miejsce zbiórki: most na rzece Supraśl (droga na...
11:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.