W dniu 7 grudnia 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Supraślu odbyło się spotkanie pt. "Polska – Ukraina. Sąsiedztwo 4.0 – Bezpieczeństwo", z udziałem podlaskich samorządowców oraz samorządowców i parlamentarzystów z Ukrainy, poświęcone m.in. bezpieczeństwu i sytuacji na wschodniej granicy Polski. Spotkanie prowadzili Maria Przełomiec (TVP Info – Studnio Wschód) i Patryk Panasiuk, Prezes Fundacji Hagia Marina.
Wydarzenie zorganizowały Gmina Supraśl i Fundacja Hagia Marina, w ramach projektu pt. „Polska – Ukraina. Sąsiedztwo 4.0” realizowanego przez Fundację Hagia Marina, dofinasowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, w ramach programu „Polska Pomoc Rozwojowa 2021”.
Celem powyższego projektu jest pomoc w pomniejszeniu zapóźnienia technologicznego w zakresie przedsiębiorczości i ekologii wśród młodzieży, i dorosłych zamieszkałych na niektórych terenach obwodów lwowskiego, chmielnickiego i kijowskiego. Program jest przeprowadzony na podstawie doświadczeń z polskich regionów, w których występują podobne problemy. W wielu dziedzinach gospodarki, które obecnie w Polsce z funkcjonują z powodzeniem na poziomie europejskim z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz nowoczesnej etyki, Ukraina może czerpać z polskiego doświadczenia jako równorzędny partner.
W listopadzie br. odbyła się wizyta studyjna polskich samorządowców w powyższych obwodach na Ukrainie. W wizycie studyjnej uczestniczył także reprezentant Gminy Supraśl, który zainicjował współpracę z Gminą Kamionka Bużańska (obwód lwowski). Prowadzone były rozmowy nt. realizacji wspólnych projektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2021-2027, w ramach priorytetu „Turystyka”. Z naszej strony jesteśmy zainteresowani budową Parku Uzdrowiskowego w Supraślu, zaś nasz partner ukraiński planuje rewitalizację terenów nad rzeką Bug.
Wtorkowa debata nt. trudnej sytuacji na granicy była także przyczynkiem do spotkania dr Radosława Dobrowolskiego Burmistrza Supraśla z Olehem Omelyanem Merem Kamionki Bużańskiej, podczas którego omówione zostały kierunki dalszej współpracy między samorządami. Pierwszym krokiem było uroczyste podpisanie listu intencyjnego, w którym gminy Supraśl i Kamionka Bużańska zadeklarowały podjęcie kroków na rzecz pogłębiania, wzmocnienia i rozszerzenia współpracy gospodarczej, kulturalnej, sportowej oraz historycznej.
Już wcześniej nawiązaliśmy kontakty z Kamionką Bużańską. Supraśl nie ma jeszcze partnera ukraińskiego, a współpracuje już z dwoma miastami litewskimi i białoruskimi. Gdy nawiążemy pełne kontakty z Kamionką będziemy chcieli zdobyć grant na odnawialne źródła energii i przy pomocy Politechniki Białostockiej stworzyć rodzaj hubu technologicznego dla miasta, z którym chcemy współpracować w szerokim zakresie. List intencyjny inicjuje ten proces, zapowiada też wzajemne wsparcie i promocję - podkreślił Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.
Z uwagi na fakt, że nadal nie wiadomo kiedy wystartuje nowa edycja programu współpracy transgranicznej, Gmina Supraśl zarekomendowała Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej jako partnera Gminy Kamionka Bużańska do udziału w programie Polish Challenge Fund, finansowanym przez MSZ RP i wspierającym polskich przedsiębiorców oraz instytuty badawcze w promocji innowacyjnych technologii na rynkach wschodnich. Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej planuje realizację projektu pt. „Innowacyjne adaptacyjne oświetlenie obiektów na przejściach dla pieszych”. W ramach projektu na jednym z przejść dla pieszych w Kamionce Bużańskiej zostanie zainstalowane innowacyjny system oświetleniowy opracowany przez naukowców z Politechniki Białostockiej. System wykorzystuje detekcję obiektu już w pobliżu przejścia dla pieszych i precyzyjnie podąża jasnym światłem jego śladem, wyraźnie wyodrębniając z tła otoczenia, niezależnie od warunków atmosferycznych oraz wyglądu, kolorystyki ubrania lub wielkości obiektu. Innowacyjne rozwiązanie podlaskich naukowców wpływa na poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.
Podczas spotkania w Supraślu, Tomasz Stypułkowski, Prezes Zarządu Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej i Oleh Omelyan, Mer Kamionki Bużańskiej podpisali list intencyjny dot. wspólnej realizacji powyższego projektu w ramach programu Polish Challenge Fund.
Strona Ukraińska była reprezentowana przez:
Parlamentarzyści:
Sviatoslav Yurash, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, założyciel zespołu parlamentarnego, Intermarium, członek Komisji spraw zagranicznych (Sługa Ludu);
Yulia Klymenko, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy, członek Komisji ds. infrastructury (Hołos);
Vadym Halaichuk, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji ds. integracji europejskiej (Sługa Ludu);
Prof. Anatolii Drabovskyi, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, członek Komisji ds. budżetu (Sługa Ludu).
Rząd:
Oleksandr Gonchar- specjalista ds. bezpieczenstwa i ksztalcenia mlodziezy w Biurze Ministra MSW Ukrainy
Samorządowcy (obwód lwowski):
Oleksandr Zozulya- Burmistrz Przemyślan;
Roman Furda- Burmistrz Krasné;
Oleh Omelyan- Burmistrz Kamionki Bużańskiej