Kantyki – to utwory sześciogłosowe o tematyce religijnej. Pierwszy głos został odkryty w archiwum w Wilnie przez prof. Józefa Maroszka w 1997 r. Kolejne dwa przez burmistrza Supraśla Radosława Dobrowolskiego w trakcie zbierania materiałów do doktoratu. Brakujące głosy uzupełniła prof. Olga Szumilina ze Lwowa.
W niedzielę 19. czerwca w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Supraślu nastąpiła oficjalna premiera supraskich kantyków. Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentował dziesięć kantyków i litanię.
- To muzyka polichóralna, czyli napisana na dwa chóry, na wzór muzyki Orlando di Lasso, renesansu i baroku, więc wymaga niezwykłej doskonałości technicznej, wokalnej - powiedziała prof. Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Artyści Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej przyznali, że praca nad kantykami nie była prosta.
-Ważne jest, żeby wiedzieć, o czym się śpiewa, wtedy możemy odpowiednio modulować głosem, możemy nadać charakter danemu utworowi i wtedy on ma taki wydźwięk jaki powinien mieć - powiedziała Paulina Boreczko z Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Kantyki supraskie są trzecią po Kodeksie Supraskim i Irmologionie Supraskim - wizytówką miasta.
- Myślę, że będą znane nie tylko w Polsce, nie tylko na Ukrainie, Białorusi, ale przez swoje piękno, przez lekkość, przez kunszt, to jest w ogóle szczytowy rozwój muzyki cerkiewnej w Rzeczypospolitej i w ogóle w Europie środkowo-wschodniej – powiedział Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.
Wszystkie kantyki zostaną zebrane na czterech płytach. Pierwsza - jest już gotowa, przed artystami, jeszcze w tym roku, kolejne nagrania.
Kantyki zostały zaprezentowane w ramach międzynarodowego projektu „Wspólna historia – taka sama przyszłość – Supraśl – Synkowicze – Lwów” współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.
https://er.ucu.edu.ua/handle/1/3487
https://er.ucu.edu.ua/handle/1/3482
Projekt pn.„Wspólna historia – taka sama przyszłość. Supraśl – Synkovichi – Lwów” współfinansowany jest ze środków UE w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020