Dzień 23.05.2023 roku zapisał się na złotych kartach w historii Gminy Supraśl. W piękny słoneczny dzień, w Bibliotece Publicznej w Supraślu odbyło się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy gminą Supraśl a Kamionką Bużańską na Ukrainie.
Kontakty z Kamionką Bużańską owocowały od listopada 2021r. Kiedy to po raz pierwszy Mer Kamionki Bużańskiej spotkał się z Burmistrzem Supraśla. Okazało się, że nie tylko łączą ich wspólne tematy, ale i cele.
- Współpracowaliśmy do tej pory na niwie pomocy humanitarnej – powiedział Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski. - Dwa lata wzajemnie się poznawaliśmy. Dziś podpisaliśmy porozumienie o współpracy, a jutro i w przyszłości chcemy zapisać nie tylko nie na niwie dalszej pomocy humanitarnej ale przede wszystkim przez wspólną aktywność obu gmin zwłaszcza w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych na rozbudowę infrastruktury technicznej: kanalizacji i wodociągów.
W uroczystości uczestniczyli: Burmistrz Supraśla wraz z Zastępcą i Sekretarzem Gminy, Tamila Shutak – Pierwszy sekretarz Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Mer Gminy Kamionka Bużańska Oleh Omelyan,Sekretarz Rady Volodymyr Busel, Zastępcy Burmistrza Svitlana Zamula, Zastępca Burmistrza Oleh Kvasnitskyi, goście z organizacji charytatywnej „Johanniter” w Niemczech: Michael Schafer oraz Christian Gallikowsky oraz Patryk Panasiuk – prezes Fundacji Hagia Marina, Ewa Zalewska – kierownik Muzeum Ikon w Supraślu, Barbara Szutko – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Tomasz Bozik – zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Supraśl, przedstawiciele diaspory Ukraińskiej mieszkającej w Supraślu, kierownicy referatów i pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu.
Pani Tamila Shutak odczytała list okolicznościowy Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w RP - Pana Wasyla Zwarycz.
- Jest mi niezmiernie miło, że rok rocznie rozwija się współpraca między samorządami Ukrainy a Polski, która owocuje nowymi pomysłami jak dzisiejsze podpisanie porozumienia z ukraińskim miastem Kamjanko- Buzka, co świadczy o nieprzerywalności kontaktów i wzajemnego wsparcia naszych sąsiednich i bliskich sobie narodów, a także przykładem prawdziwej przyjaźni i partnerstwa – czytamy w liście. – Dla nas polska to znacznie więcej niż kraj sąsiadujący - to prawdziwy partner strategiczny. Dlatego dzisiejsze wydarzenie zdecydowanie powinno poczynić się do dalszego rozwoju i pogłębienia współpracy pomiędzy naszymi krajami, przedstawicielami polskich i ukraińskich samorządów.
Pierwszy Sekretarz Ambasady Ukrainy w RP podkreśliła również rolę samorządu w obecnej sytuacji politycznej na świecie.
- Ta współpraca między samorządem jest najskuteczniejsza – powiedziała Pani Tamila Shutak.- Nie czekaliście na decyzje rządu, zaczęliście działać od pierwszej minuty, jak dowiedzieliście się o napadzie Rosji na Ukrainę. W tych dniach w Polsce i na Ukrainie obchodzimy Dzień Matki. Z całego serca wam dziękujemy za to, że przyjęliście nasze matki, dzieci jak najbliższych przyjaciół i sąsiadów. Okazaliście wielkie serca. Jesteście przykładem dla całego świata. Jesteśmy wdzięczni za wasze człowieczeństwo i solidarność od samego początku wojny.

Kalendarium

 Czerwiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272830

Nadchodzące wydarzenia

Wystawa w Muzeum Ikon w S...

czerwiec
sobota
29

17:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.