W związku z przypadającą w zeszłym roku 80 rocznicą powołania Armii Krajowej w całym kraju zorganizowano szereg inicjatyw upamiętniających to wydarzenie. Symbolicznym podsumowaniem całorocznego cyklu jest wystawa IPN, którą możemy podziwiać w Supraślu.
14 lutego 1942 r. została utworzona Armia Krajowa – największa organizacja niepodległościowa na terenie okupowanej przez Niemców Polski i jedna z największych struktur podziemnych działających w Europie podczas II wojny światowej. AK zrzeszała tysiące ludzi, zaangażowanych w różne formy ruchu oporu: od propagandy, poprzez wywiad, aż do walki zbrojnej. Tradycje AK kontynuowały inne organizacje funkcjonujące po 1944 r., gdy nasze ziemie znalazły się pod okupacją sowiecką, w tym – związana szczególnie z Białostocczyzną – Armia Krajowa Obywatelska.
Ustawiona na rynku w Supraślu wystawa przedstawia genezę powstania Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, a także wprowadza w struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz ukazuje portrety dowódców i najwybitniejszych oficerów AK. Wiele miejsca poświęcono również Powstaniu Warszawskiemu i losom jej żołnierzy po rozwiązaniu Armii Krajowej i przekształceniu jej w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a potem Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, które kontynuowało walkę z okupantem sowieckim.Na kilkudziesięciu planszach opisano pełną historię ruchu niepodległościowego, wzbogaconą o wiele unikatowych fotografii.
W uroczystym otwarciu wziął udział Burmistrz dr Radosław Dobrowolski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr Marek Jedynak, który następnie wygłosił wykład o działalności Armii Krajowej.
W uroczystym otwarciu wziął udział Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski.
Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr Marek Jedynak wygłosił wykład o działalności Armii Krajowej.