18 sierpnia o godzinie 21:00 na fasadzie i ogrodzie pałacu Buchholtzów w Supraślu odbędzie się prapremiera widowiska „Metastasiana: Loteria Metastasio". Będzie to historia życia najważniejszego autora librett w historii opery wpisana w szeroki kontekst kulturowy i historyczny…kalejdoskop biografii pokazany w oknach i na balkonach zabytkowego pałacu Buchholtzów!
„Metastasiana: Loteria Metastasio" to niezwykły spektakl teatralno-operowy, który zaprezentowany zostanie dwukrotnie podczas Festiwalu „Metastasio bez granic”. Co istotne… każdego dnia będzie to inny wymiar muzyczny, dzięki formule spektaklu jaką jest loteria.
Zaproszenie do udziału w widowisku przyjęła Alicja Węhorzewska-Whiskerd, a kierownictwo muzyczne nad całością wydarzenia objął Adam Banaszak.
Fragmenty oper w nowej dramaturgii nawiązującej do tradycji „pastiszu operowego” tak popularnego w XVIII wieku, połącząbohaterów librett Metastasia z jego biografią. Neapol, Rzym i w końcu, dwór Cesarzowej Marii Teresy w Wiedniu to etapy życia i twórczości największego poety wieku. Jego miłości, wiara, rozczarowania i nadzieje, a potem udział w intrygach dworskich, były inspiracją wielu wątków oper pokazywanych w całej Europie. Nasz spektakl odkryje przed publicznością tajemnice warsztatu i epoki kiedy to opera nabierała sił dzięki Mozartowi, Haydnowi, Salieriemu czy Cimarosie. Metastasio stał się najważniejszym artystą epoki. Z jego dzieł korzystali wielokrotnie najwięksi kompozytorzy. Niektóre libretta miały kilkadziesiąt muzycznych interpretacji, co być może stawia Metastasia w rzędzie rekordów Guinessa. Jego rozwój, życie artystyczne, konflikty z wielką polityką są znane każdemu melomanowi dzięki sublimacji bohaterów oper takich jak: „Didone abbandonata”, „Demetrio”, „La clemenza de Tito”, „L’Olimpiade”.
Miłość Metastasia, wiara, rozczarowania i nadzieje, a potem udział w intrygach dworskich, były inspiracją wielu wątków oper pokazywanych w całej Europie.
Podczas Festiwalu „Metastasio bez granic” fasada pałacu Buchholtzów i jego okna staną się symbolicznym kalendarzem adwentowym, jednak zamiast obrazków świątecznych zobaczymy … artystów!
Każde okno to historia z życia Metastasia. Jest ich aż 20 i to właśnie publiczność zgromadzona każdego wieczoru wybierze 10 okien - tematów w grze muzycznej. To prawdziwa loteria!Dlatego zaprosiliśmy do współpracy słynnego „Pana Lotto” - Ryszarda Rembiszewskiego, który poprowadzi nasz show operowy. Publiczność będzie mogła przeżyć tę podróż i grę muzyczną w sposób wyrafinowany ale i dostępny dla osób nie zainteresowanych światem operowym. Stąd pomysł, aby spektakl odbywał się w plenerze i był prawdziwą przygodą dla melomanów, ale także turystów jak i różnych grup wiekowych odbiorców. Będzie to wielka celebracja geniusza XVIII wieku, który dzięki drukom librett w Polsce, w Supraślu, staje się jednym z jego emblematycznych bohaterów.
Powtórzenie spektaklu: 19 sierpnia 2023 godz. 21.00
Projekt został dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu MUZYKA.
Realizatorzy Spektaklu:
Dramaturgia muzyczna i teatralna, reżyseria : Michał Znaniecki
Scenografia: Luigi Scoglio
Kostiumy: Magdalena Kleinschmidt
Reżyseria świateł: Dariusz Albrycht
Mapping i projekcje: Karolina Jacewicz
Asystent: Hubert Stolarski, Amelia Whiskerd
Dyrygent: Adam Banaszak
Zespół muzyki dawnej „Consort 415” Opery i Filharmonii Podlaskiej. Europejskiego Centrum im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku
Występują: Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Ryszard Rembiszewski, Renata Dobosz, Iga Caban, Karolina Trojanowska-Gery, Łukasz Geryń, Hubert Stolarski, Artur Plinta, Rafał Supiński.