Dyrektor Urzędu Statystycznego w Białymstoku w imieniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego uprzejmie informuje, że od 1 kwietnia br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zakończy się 30 września, jednak warto spisać się już dziś, aby jak najszybciej wypełnić obywatelski obowiązek.

Obowiązkową formą przekazania danych jest samopis internetowy. Interaktywna aplikacja spisowa dostępna jest na stronie internetowej spis.gov.pl.

Samopis jest najwygodniejszą formą przekazania danych. Możemy z niej skorzystać w dowolnym miejscu i czasie, używając dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu.

Dla osób, które chcą dokonać samopisu internetowego, ale nie mają możliwości np. z powodu braku dostępu do Internetu, w urzędach statystycznych i ich oddziałach oraz urzędach obsługujących wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, zostały udostępnione pomieszczenia i sprzęt komputerowy do realizacji samopisu. Istnieje też możliwość skorzystania z pomocy pracowników urzędów w dopełnieniu obowiązku spisowego. Lista miejsc, w których można dokonać samopisu została opublikowana na stronie internetowej GUS (stat.gov.pl).

Spisać się możemy także dzwoniąc na numer infolinii spisowej 22 279 99 99. Na infolinii można  skorzystać także z pomocy konsultantów w samodzielnym wypełnieniu formularza spisowego, pozyskać informacje o rachmistrzach spisowych, w tym potwierdzić ich tożsamość. Tożsamość rachmistrza spisowego można także sprawdzić na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/ podając imię, nazwisko oraz trzy wybrane znaki identyfikatora.

W uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić formularza elektronicznego lub przekazać danych poprzez infolinię spisową) zadzwoni rachmistrz spisowy. Będzie on telefonował z numeru 22 828 88 88 lub numeru infolinii 22 279 99 99. Respondentom zostaną zadane pytania znajdujące się w formularzu spisowym. W przypadku, gdy zadzwoni rachmistrz spisowy respondent nie może odmówić przekazania danych rachmistrzowi realizującemu wywiad telefoniczny (lub bezpośredni), uzasadniając odmowę na przykład realizacją samospisu w przyszłości. Wywiady bezpośrednie  będą realizowane w przypadku poprawy sytuacji epidemicznej w kraju.

Pamiętajmy o tym, że dane zebrane w spisie będą stanowiły podstawę podejmowania decyzji gospodarczych i społecznych w kolejnych latach oraz przygotowywania planów rozwojowych naszego kraju, województw, jak i naszych małych ojczyzn, jakimi są gminy. Udział w spisie jest zatem nie tylko naszym obowiązkiem, ale także prawem. Rozwój kraju jest ważny dla nas wszystkich!

Zwracamy się do Państwa z apelem o poświęcenie swego czasu i spisanie się przez Internet. Będzie to Państwa wkład w nasze wspólne dobro.

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Czerwiec 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.