Współpraca Szkoły Podstawowej w Sobolewie z Klubem Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku pod patronatem Wojewody Podlaskiego i Ministra Edukacji została uhonorowana przyznaniem medali z okazji 40-lecia powstania Związku Zawodowego i ruchu społecznego „Solidarność”.

Członkowie ”Solidarności” na początku lat osiemdziesiątych byli na różne sposoby represjonowani (tracili zdrowie a nawet życie)-przez ówczesne władze komunistyczne.


W Szkole Podstawowej w Sobolewie kilkakrotnie goszczono wieloletnich działaczy ”Solidarności” i przewodniczących Klubu: Panią Stanisławę Korolkiewicz i Pana Krzysztofa Nowakowskiego, którzy w sposób przystępny i dopasowany do poziomu uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej opowiadali o konsekwencjach, jakie dotykały ich jako działaczy oraz członków ich rodzin za to, że demonstrowali chęć życia w prawdzie i wolności.

Prelekcjom w szkole patronował Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, który również został nagrodzony medalem za współpracę.


Klub WIR w Białymstoku kultywuje pamięć szczególnie dwóch księży z naszego regionu Ks. Jerzego Popiełuszko i Ks. Stanisława Suchowolca – kapelanów „Solidarnośći”-skrytobójczo zamordowanych w l.80-tych przez ówczesnych przedstawicieli Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.


W maju 2019r. uczniowie szkoły w Sobolewie wraz z rodzicami i pracownikami wzięli liczny udział w „Biegu do wolności im. Księdza Stanisława Suchowolca” na terenie parafii w Dojlidach - gdzie Ksiądz Stanisław Suchowolec pełnił ostatnią misję zanim został skrytobójczo zamordowany. Wydarzenie było zorganizowane przez Klub Więzionych, Internowanych, Represjonowanych w Białymstoku.


- My jako nauczyciele, którzy otrzymaliśmy medale z okazji 40-lecia powstania”Solidarności”za współpracę z Klubem WIR, czujemy zaszczyceni tym wyróżnieniem i polecamy innym szkołom podjęcie podobnej współpracy - podsumoały Joanna Gromacka i Małgorzata Pańkowska nauczycielki w Szkole Podstawowej w Sobolewie.

medale sobolewo1

na zdj. (od lewej):  Państwo Józef i Alfreda Popiełuszko, Dariusz Piontkowski - Minister Edukacji, Beata Pietruszka - Podlaski Kurator Oświaty oraz Małgorzata Pańkowska nauczycielka w Szkole Podstawowej w Sobolewie.

 

Kalendarium

 Czerwiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.