Wyróżnienie przyznano za organizację wystawy „Wolność tworzenia. Tworzenie wolności!”, gdzie prezentowano prace młodych twórców z Plastycznego w Supraślu.

Nagrodę przyznano w ramach 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

7 grudnia 2018 r. w zabytkowym obiekcie na ul. Szewskiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala Narodowego Instytutu Dziedzictwa, podczas której uhonorowani zostali organizatorzy najciekawszych wydarzeń w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas 26. edycji EDD odbyło się ponad 1900 imprez w blisko 400 miejscowościach.

Ideą towarzyszącą co roku Europejskim Dniom Dziedzictwa jest przybliżanie społeczeństwu zabytków kultury materialnej i niematerialnej Starego Kontynentu i popularyzacja dziedzictwa – zarówno tego najbliższego, lokalnego, jak i narodowego, oraz ukazanie ich wkładu w budowanie naszej tożsamości. Rokrocznie EDD posiadają inną myśl przewodnią. Motywem tegorocznej edycji była „Niepodległa dla wszystkich!” – hasło nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W każdym województwie przyznano wyróżnienia instytucjom, muzeom, organizacjom pozarządowym, osobom dla których historia, zabytki i kultura są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu wiedzy o dziedzictwie kulturowym. Akademia Supraska została wyróżniona za organizację wystawy „Wolność tworzenia. Tworzenie wolności!”, na której prezentowane były prace młodych twórców wywodzących się ze środowiska Liceum Plastycznego w Supraślu, pokazująca jak miejscowe, rodzinne tradycje mają wpływ na rozwój świadomości twórczej i przynależnościowej młodych artystów, a jednocześnie dają głębokie świadectwo wolności twórczej będącej naturalnym wynikiem osobistej wolności każdego z autorów. Autorami prac byli: Małgorzata Bowtruczuk, Katarzyna Gliwa, Marta Jankowska, Kacper Kunicki, Jakub Sobczak.

Fundacja „Oikonomos”/Akademia Supraska organizowała także dwa inne wydarzenia w ramach EED: w roku 2017 roku plenerowy pokaz animacji Pawła Iwaniuka do pieśni „My, którzy Cherubinów przedstawiamy..” na murach zabytkowego kompleksu klasztornego w Supraślu (z towarzyszącym śpiewem chór Fili) oraz w 2018 roku projekcję zdjęć dokumentujących wnętrze zabytkowej Cerkwi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku, będącą podsumowaniem projektu „Lato z wielokulturowym dziedzictwem – III edycja”, podczas którego młodzi wolontariusze dokonali inwentaryzacji i digitalizacji wyposażenia zabytkowych obiektów w Gródku.

Pełna lista osób i instytucji wyróżnionych w 2018 roku dostępna jest tutaj.

wyroznienie as

wyroznienie akademia supraska

 

foto. P. Kobek

/żródo: www.nid.pl/

Kalendarium

 Marzec 2023 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
2021222324
283031  

Nadchodzące wydarzenia

Wiosna Twórców Supraśl 20...

marzec
sobota
25
Targowisko rękodzieła i spotkania ze sztuką w różnych miejscach. Wszyscy Twórcy pochodzą...

Na Jedwabnym Szlaku - Uzb...

marzec
poniedziałek
27
Wystawa fotografii Igora Strojeckiego z podróży śladami jego pradziadka Leona Barszczewskiego...
13:00

Spotkanie dla pracodawców...

marzec
środa
29

10:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.