03 marca w Supraślu o godz. 12:00 z Uroczyska Glinki wystartuje bieg "Tropem Wilczym" zorganizowany dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych.

 

Święto Żołnierzy Wyklętych obchodzone jest rokrocznie 1 marca.

Są oni niestety często myleni, albo złośliwie porównywani do zwykłych bandytów i kryminalistów grabiących po wojnie wsie i osady.

Tymczasem Żołnierze Wyklęci to ludzie honoru, którzy nigdy nie wyciągali ręki po cudze. Dla nich najważniejszą kwestią była godność i honor Polskiego Żołnierza powiązana z niezwykłą miłością do Ojczyzny. Często byli to żołnierze AK (również Cichociemni), WiN, NZW i innych organizacji. To wychowani w II Rzeczypospolitej Kolumbowie - propaństwowcy.

Walczyli przeciwko narzuconemu przez Stalina sowieckiemu reżimowi w powojennej Polsce. Choć teoretycznie nie mieli szans w starciu z KBW, UB czy NKWD, to podjęli nierówną walkę o Wolną Polskę. Pamiętajmy, że podziemie niepodległościowe było szczególnie aktywne w okolicach Supraśla, aż do wiosny 1947 r. działały tu oddziały WiN, tutaj też stoczono kilka dużych bitew m.in. pod Starym Majdanem i Międzyrzeczem. Wielu mieszkańców naszej gminy spotkały za to represje, tortury, więzienia.

Większość powojennego społeczeństwa polskiego  nie podjęła wyzwania, które nieśli Żołnierze Wyklęci, dążący do wszczęcia ogólnonarodowego powstania przeciwko komunistom, skutkującego interwencją militarną państw Zachodu.

Jednak  lata  czynnego oporu i bohaterskie czyny Żołnierzy Wyklętych – które stawały się duchowym kapitałem całego społeczeństwa – doprowadziły po wielu dziesięcioleciach do odrodzenia Wolnej Polski, usunięcia z kraju wojsk sowieckich, a także odrodzenia patriotyzmu.

Pamiętajmy więc o Żołnierzach Wyklętych i złóżmy im należny hołd!  Chwała Bohaterom!

 

REJESTRACJA ZAWODNIKÓW : https://elektronicznezapisy.pl/event/3325.html

Fb- kliknij

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Wrzesień 2022 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.