Choć akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP już po raz dziewiąty, to w Supraślu zagościła ona po raz pierwszy.


- To promocja czytelnictwa i przybliżenie największych dzieł polskiej literatury – powiedział Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki. – Tytuły wybierane do Narodowego Czytania w pierwszej chwili kojarzą się przede wszystkim z lekturami szkolnymi, a wiadomo, że nie zawsze sięgało się po nie chętnie. Ta akcja odkrywa je na nowo, ukazuje kunszt literacki i poetycki polskich pisarzy.

Tegoroczne Narodowe Czytanie w Podlaskiem, po raz pierwszy zostało zorganizowane poza Białymstokiem. Jak mówiła Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej decyzja o wyjściu z akcją poza stolicę regionu, to wynik chęci odświeżenia dotychczasowej formuły, a Supraśl, jako miasto z artystycznymi tradycjami jak najbardziej się do tego nadaje.


Scena stanęła w centrum Supraśla, na targowisku miejskim. I tak, w otoczeniu lokalnych kupców na scenie występowali lokalni samorządowcy, artyści, ludzie kultury i mieszkańcy. Każdy otrzymywał do przeczytania fragment dramatu Juliusza Słowackiego. Czytali m.in. Radosław Dobrowolski- Burmistrz Supraśla, Ewa Iżykowska- Lipińska - Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, Piotr Tomaszuk - Dyrektor Teatru Wierszalin, Barbara Bojaryn-Kazberuk - Dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury, ks. bp Henryk Ciereszko, Archimandryta Sergiusz Matwiejczuk z supraskiego Monasteru, Waldemar Wilczewski - Dyrektor Muzeum Podlaskiego Waldemar Wilczewski.
Każdy z uczestników otrzymywał w podziękowaniu pudełeczko malin i różę. Prezenty wręczali Justyna Kruczkowska- Godlewska – pamiętna Balladyna z białostockiej adaptacji sztuki i Patryk Ołdziejewski, który w spektaklu grał Chochlika.
Akcji Narodowe Czytanie w Supraślu towarzyszył kiermasz książek za złotówkę. Miłośnicy literatury mogli wybrać coś dla siebie spośród kilkuset wycofanych z biblioteki oraz tzw. dubletów. Środki, pochodzące z kiermaszu zostaną przeznaczone na zakup książek dla mieszkańców Domu Matki i Dziecka Nazaret w Supraślu, prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Białostockiej.


Organizatorami Narodowego Czytania w Supraślu byli Książnica Podlaska, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miejski w Supraślu.

 

 Autor foto: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.