Działające od ponad 20 lat w Supraślu Stowarzyszenie Kulturalne Collegium Suprasliense ma nową stronę internetową. Znalazły się na niej między innymi archiwalne fotografie, czy zrealizowane projekty filmowe.

Stowarzyszenie od lat popularyzuje dziedzictwo kulturowe Supraśla oraz całych Kresów Wschodnich. Dzięki nowej stronie internetowej w jednym miejscu można znaleźć informacje o minionych konferencjach, czy wydawnictwach publikowanych przez Stowarzyszenie. A zebrało się ich niemało. Książki Collegium dostępne są do przeczytania w wersji cyfrowej dzięki Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej.

Ważną zakładką są także „Klisze”, czyli archiwalne fotografie ludzi i miejsc. Dzięki nim można się przenieść w czasie i zobaczyć jak wyglądało życie w Supraślu 100 a nawet więcej lat temu. Archiwum zdjęciowe będzie powiększane o kolejne fotografie.

Stowarzyszenie Kulturalne Collegium Suprasliense powstało w roku 2000 i w swojej ponad dwudziestoletniej historii działalności skupia się między innymi na realizacji projektów popularnonaukowych tworzonych w głównej mierze z myślą o potrzebach lokalnych społeczności. W ramach realizacji podstawowych zadań stowarzyszenie zorganizowało ponad 20 konferencji naukowych i wydało ponad 50 książek. Ponadto prowadzi szerokie działania naukowe i popularyzatorskie w zakresie zachowania wartości historycznych i naukowych. W ramach działalności Stowarzyszenia doszło do odkrycia mogił powstańczych w Kopnej Górze oraz wybudowaniu tam cmentarza upamiętniającego tragiczne wydarzenia z XIX wieku. Stowarzyszenie zainicjowało prace naukowe nad Supraskim Systemem Wodnym i przyczyniło się do wpisania go do rejestru zabytków hydrotechnicznych. Imponujące są zbiory archiwalne, gromadzone przez lata przez Stowarzyszenie. Materiały te stanowią bezcenne i unikalne źródło wiedzy o miejscowej historii.

Prezesem Stowarzyszenia jest dr hab. Mariusz Zemło.

Adres strony internetowej www.collegiumsuprasliense.pl

 

Kalendarium

 Czerwiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.