W dniu 12 kwietnia 2018 w Domu Ludowym w Supraślu odbył się już po raz trzeci Ogólnopolski Konkurs Piosenki Chrześcijańskiej „Supraskie Paschalia” 2018.


Już od 8 lat Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu organizuje festiwal Supraskie Paschalia. W pierwszych latach wydarzenie to przybierało formę przeglądu, podczas którego najpiękniejsze utwory o tematyce sakralnej, także radosnej i podniosłej nawiązującej do Paschy Chrystusa wykonywały zaproszone chóry i zespoły. Koncerty miały miejsce w kościele katolickim oraz cerkwi.
Z czasem, jako organizatorzy, chcieliśmy wydarzeniu temu nadać nowy wyraz. Postanowiliśmy zorganizować konkurs piosenki chrześcijańskiej i wyłonić i nagrodzić najlepszych solistów oraz najlepsze zespoły wykonujące pieśni religijne. Opracowaliśmy regulamin, który rozesłaliśmy do szkół i instytucji kultury. Pomysł z organizacją konkursu okazał się być trafiony, ponieważ z roku na rok rośnie zainteresowanie konkursem oraz liczba uczestników. Celem jest popularyzacja piosenki religijnej oraz wartości chrześcijańskich, a nade wszystko przesłanie miłości Boga i człowieka.
W tym roku odbył się już trzeci konkurs Piosenki Chrześcijańskiej Supraskie Paschalia 2018, do którego zakwalifikowanych zostało 15 solistów oraz 15 zespołów, które przyjechały do Supraśla z całego województwa. Jak na możliwości techniczno-organizacyjne CKiR jest to naprawdę duża liczba uczestników.
Przesłuchania rozpoczęły się o godzinie 10.00 i potrwały do 15.30. O 16.00 miał miejsce koncert laureatów, do którego jury wyznaczyło dwa najlepsze zespoły oraz dwóch solistów, którzy walczyli o nagrodę pieniężną Grand Prix. W kategorii solista nagrodę wysokości 250 zł otrzymała Zuzanna Dworakowska, która wykonała utwory pt. „Kolęda Warszawska 1939” oraz „Nowa rodzę się”. Natomiast najlepszym zespołem okazał się zespół wokalno-instrumentalny Canto z utworami „Ouo Vadis Domine” oraz „Ave Maria”.
Nagrody ufundowane zostały przez sponsorów: Bank Spółdzielczy w Białymstoku, Hotel „Pięć Dębów” oraz Nadleśnictwo Supraśl. Bardzo dziękujemy sponsorom za wsparcie konkursu „Supraskie Paschalia” 2018.
Zwycięzców wyłoniło oraz nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: prof. UMFC dr hab. Anna Olszewska - dyrygent, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku, mgr Aneta Rutkowska - dyrygent Chóru Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku, mgr Kamil Wróblewski - artysta Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Konkurs patronatem honorowym objęli: J.E. Abp dr Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki, J.E. Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski. Natomiast opiekę medialną sprawowali: TVP Białystok, Polskie Radio Białystok oraz Miesięcznik Archidiecezji Białostockiej Drogi Miłosierdzia.

Galeria zdjęć (kliknij)

 

tekst: Wioleta Zalewska
Fot. CKiR w Supraślu

 

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

III Światowe mistrzostwa ...

sierpień
sobota
3

14:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.