Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na jej budowę przyznało dwa miliony złotych na budowę nowoczesnej biblioteki.

Pieniądze pochodzą z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Planowany obiekt będzie prowadził program obsługi w zakresie bibliotekarskim dla dzieci i dorosłych, jak też przechowywania zbiorów regionalnych bogatego Skarbca Supraskiego. Aktualnie biblioteka główna mieści się w szkole, jednak ze względu na wzrost liczby uczniów powierzchnia biblioteczna stale się pomniejsza, a stan techniczny pomieszczeń jest zły.

Inspirację architektoniczną dla nowej biblioteki stanowił zabytkowy budynek CKiR. Oba budynki mają być połączone ze sobą poprzez parterowy łącznik. Od strony zaplecza zostanie powiązana wizualnie i funkcjonalnie z dziedzińcem rekreacyjnym stanowiącym poszerzenie programu obiektu w sezonie letnim, m.in. czytelnię na trawie.

 W nowej, dostosowanej do osób niepełnosprawnych bibliotece mają być miejsca na organizację konferencji, szkoleń, wystaw i innych imprez kulturalnych. Ma być też rozszerzony zakres usług bibliotecznych o nowoczesne usługi multimedialne. Na parterze budynku zlokalizowane będą:oddział dla dzieci, oddział dla dorosłych, sala edukacyjno-warsztatowa, hol (szatnia, poczekalnia, czytelnia gazet) i pomieszcenie do pracy cichej.

Na pietrze zlokalizowana będą dwie przestronne sale: "Skarbiec Supraski" - prezentująca cenne supraskie zbiory: starodruki, dokumenty życia społecznego, listy, pamiątki, zdjęcia, mapy itp. oraz sala edukacyjna – do organizacji spotkań autorskich, wystaw, szkoleń, konferencji i spotkań okolicznościowych. W bibliotece przewidziano również pomieszczenie socjalne i pomieszcenie gabinetowe.

Kalendarium

 Marzec 2023 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
283031  

Nadchodzące wydarzenia

Na Jedwabnym Szlaku - Uzb...

marzec
poniedziałek
27
Wystawa fotografii Igora Strojeckiego z podróży śladami jego pradziadka Leona Barszczewskiego...
13:00

Spotkanie dla pracodawców...

marzec
środa
29

10:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.