Trwa ogólnopolska akcja "Łączą nas drzewa", która ma nam pomóc zrozumieć ogromną rolę jaką drzewa odgrywają w życiu przyrody i człowieka. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, kiedy las pozwala odpocząć nam od stresów i wzmocnić nasze zdrowie.

lasy nasze bgactwoTymczasem nad polskimi lasami zawisła groźba ich dewastacji szkodliwą strategią lansowaną przez Komisję Europejską. Program akcji "Łączą nas drzewa" jest bogaty i będzie realizowany w różnych miejscach Polski do końca kwietnia. Szczególnej wymowy program ten nabiera w rejonach, w dużej mierze porośniętych lasami, tak jak w gminie Supraśl. Podczas akcji, zorganizowanej przez Lasy Państwowe oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska, posadzonych zostanie tysiące drzew, przeprowadzonych zostanie wiele imprez o tematyce leśnej, w tym akcja sprzątania lasów, imprezy sportowe, leśne spacery z przewodnikiem itp. - Chcemy zaakcentować to, że wspólnotę narodową budujemy także w relacjach z ojczystą przyrodą. Przyroda to spuścizna, którą odziedziczyliśmy po przodkach i którą przekażemy następcom. Wyrazem naszej dbałości o przyrodę jest sadzenie drzew i dbałość o nie - mówi Edward Siarka, pełnomocnik rządu do spraw leśnictwa i łowiectwa.

Niedawno na terenie Nadleśnictwa Supraśl trwało tzw. szyszkobranie. Zajmowali się tym wynajęci specjaliści, gdyż zrywanie szyszek w koronach masztowych sosen jest niezwykle trudnym i niebezpiecznym zadaniem. Szyszki zbierane są wyłącznie z drzew rosnących w drzewostanach nasiennych. Istnieje specjalna, rygorystycznie przestrzegana procedura typowania i zatwierdzania takich drzewostanów. Wytypowane drzewostany nasienne tworzone są przez zdrowe, silne i odporne drzewa o najwyższych walorach technicznych. Wszystkie te cechy zostaną przekazane kolejnemu, puszczańskiemu pokoleniu drzew. Obecnie trwa już wysiew nasion w szkółkach leśnych. Kiedy z nasion wyrosną młode drzewka, zostaną one posadzone, w miejscach wyciętego drzewostanu, na terenach Nadleśnictwa Supraśl.

img 1008Lasy obecnie pokrywają trzecią część Polski - to o połowę więcej niż po II wojnie światowej. W polskich lasach pozyskiwanie dojrzałych drzew prowadzi się co roku jedynie na około 0,8 procenta powierzchni. Tylko w ostatnim dziesięcioleciu powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się o 188,5 tys. ha. To obszar równy całym polskim Bieszczadom. Całkowite zasoby drewna zwiększyły się szczególnie mocno w ciągu ostatnich 10 lat i należą dziś do największych w Europie. Polskie lasy są coraz gęstsze, starsze, różnorodne, zasobniejsze w drewno. Przybywa w nich również niedźwiedzi, żubrów, jeleni, łosi, wilków, bielików czy innych zwierząt, których obecność świadczy o dobrych warunkach do życia w lasach.

Tymczasem coraz głośniejsza staje się sprawa projektu ustawodawczego przygotowanego przez Komisję Europejską, który dotyczy m.in. lasów w Polsce. Projekt ten przewiduje objęcie w krajach UE aż 10 procent powierzchni lądowej ochroną ścisłą, co oznacza wyłączenie tych ogromnych obszarów z jakiejkolwiek działalności człowieka. Nie będzie więc tam możliwe prowadzenie działalności łowieckiej i leśnej. Nie będzie można zbierać grzybów czy jagód. W Polsce dotyczy to głównie terenów działalności Lasów Państwowych czyli lasów i puszcz, w tym Puszczy Knyszyńskiej otaczającej Supraśl.

Polscy leśnicy ostrzegają, że przyjęcie takiej strategii lansowanej przez Komisję Europejską, byłoby prosta droga do wielkopowierzchniowego zamierania lasów, tak jak dzieje się to od lat w Puszczy Białowieskiej, gdzie dopuszczono się tego szkodliwego eksperymentu. Drastycznym skutkiem wprowadzenia w życie planów KE (wyłączenie z gospodarki leśnej 40 procent obszaru Lasów Państwowych) byłaby katastrofa firm drzewnych i związane z tym masowe zwolnienia pracowników, czyli bezrobocie. Dlatego, jak zgodnie mówią wszyscy racjonalnie myślący miłośnicy lasów i naukowcy, konieczne jest podjęcie wszelkich działań przeciwko przyjęciu szkodliwego projektu KE.

Adam Białous

Kalendarium

 Wrzesień 2023 
PnWtŚrCzPtSoN
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.