Osiem mieszkań dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów powstanie w Supraślu. Białostocki Caritas otrzymał prawie 4 mln zł z RPOWP na projekt „Moje miejsce – Arka”.


Dzięki projektowi „Moje miejsce- Arka” wsparcie otrzymają osoby niepełnosprawne z gmin powiatu białostockiego. Dla każdego z nich zostanie opracowany indywidualny plan wsparcia.


Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, zakłada utworzenie ośmiu mieszkań na terenie Supraśla, lecz jego zasięg będzie oddziaływał na wszystkie gminy z terenu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego – Choroszcz, Czarną Białostocką, Łapy, Supraśl, Wasilków, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna oraz miasto Białystok. W planie jest adaptacja pomieszczeń na potrzeby osób niepełnosprawnych z zapleczem dla ich opiekunów.


Druga część projektu, tzw. miękka, zakłada szereg działań, które mają doprowadzić do usamodzielnienia się uczestników i przystosowania ich do życia w społeczeństwie, poza domem rodzinnym.


W tym celu zaplanowano grupowe i indywidualne spotkania z psychologiem, w których weźmie udział ośmiu mieszkańców i opiekunowie. W programie jest również sześć spotkań adaptacyjnych, podczas których uczestnicy zapoznają się z nowymi warunkami zamieszkania, poprawią się w zakresie samoobsługi, rozwiną umiejętności, które przydają się na co dzień oraz nauczą się właściwie spędzać czas wolny.
Zamieszkanie w Arce umożliwi niepełnosprawnym również budowanie i rozwijanie relacji z innymi ludźmi.


Wartość całego przedsięwzięcia to 4,7 mln zł, z czego 3,8 mln. zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Instytucja Pośrednicząca RPOWP – Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego zatwierdzi te środki w ramach puli pieniężnej przeznaczonej na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Źródło: wrotapodlasia.pl
Oprac.ms

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

III Światowe mistrzostwa ...

sierpień
sobota
3

14:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.