3 maja 2019 roku minęło 228 lat od dnia, w którym Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawę zasadniczą- Konstytucję 3 maja. Dla nas - Polaków był to szczególny dzień. Cała Polska świętowała nie tylko rocznicę Konstytucji 3 maja, ale i 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej i 20 lat w NATO.

 

Uroczystości w Supraślu rozpoczęły się tradycyjnie modlitwami w intencji Ojczyzny w Klasztorze Męskim Zwiastowania NMP w Supraślu i Kościele p.w. NMP Królowej Polski. Następnie przy defiladzie Supraskiej Orkiestry przemarszowano pod pomnik Orła w Ogrodzie Saskim, by tu złożyć kwiaty i z dumą odśpiewać słowa hymnu "(...)Jeszcze Polska nie zginęła (...)".

- Konstytucja 3—go Maja z 1791 roku stała się symbolem reform, powiedzenia „nie” dla obcych mocarstw. Dla tych, którzy od pierwszego rozbioru naszego kraju ciemiężyli nasz naród by stworzyć z Polski niereformowalny zaścianek Europy. Który był uzależniony od mocarstw ościennych. To taki PRL bis – powiedział w swoim przemówieniu Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla.- W 1871 roku caryca Katarzyna dążyła do tego, by Polska była jej sprzymierzeńcem w wojnie z Turcją. Doszło do rozdźwięku między tronami europejskimi. Jesienią 1788 r. zwołano sejm, którym miał sprawić, że Polska poprze Rosję w walce z Turcją. Polacy poszli w zupełnie innym kierunku. Zawarli przymierze z Prusami. Chcąc wybić się nie niepodległość podjęto szereg reform. Sejm, kutego symbolem jest Konstytucja 3-go Maja jest symbolem tych reform. Ta pierwsza nowoczesna, nowożytna konstytucja w Europie, a druga na świecie sprawiła, że Polska stała się monarchią konstytucyjna. Niestety nie spodobało się to Rosji. Stojąc tu, pod pomnikiem Orła zadajmy pytanie: gdzie jesteś Polsko, w którym miejscu jesteśmy jako Polacy? Czy stoimy za naszymi wartościami, za które oddawali życie patrioci? Gdzie jestem „ja” w tym pochodzie pokoleń, czy umacniam go, by polskość i nasze narodowe wartości umacniały zjednoczoną Europę? Mamy być z czego dumni. To nasz ogromy wkład w historię Europy. Pamiętajmy, że Polska tworzyła zalążek Unii Europejskiej w wymiarze Europy Środkowo-Wschodniej. Niech nasza obecność tutaj będzie dowodem, że Rzeczpospolita rośnie w siłę. Niech żyje najjaśniejsza Rzeczpospolita!

Po uroczystościach oficjalnych odbył się piknik rodzinny. Było wspólne układanie puzzli, malowanie twarzy, pokazy sprzętu wojskowego i oczywiście woskowa grochówka.


 

Fotorleacja (kliknij)

Materiał video z obchodów (kliknij)

Obraz może zawierać: 4 osoby, drzewo, trawa, na zewnątrz i przyroda

IMG 0324

IMG 0326

IMG 0332

 

Kalendarium

 Czerwiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.