W dniach 13-15 stycznia b.r. oficjalna delegacja Gminy Supraśl podjęła zaproszenie burmistrza partnerskiej gminy Grossenkneten Thorstena Schmidtke i uczestniczyła w uroczystym spotkaniu noworocznym.

Podczas gali w Grossenkneten, na której obecni byli przedstawiciele władz naszej partnerskiej gminy z Niemiec i zaproszeni goście, Burmistrz Supraśla wygłosił okolicznościowe przemówienie. Pozdrowił wszystkich zebranych od naszej społeczności i podkreślił wagę współpracy między Polakami a Niemcami. Współpraca ta od dwóch dekad łączy nasze społeczności i stanowi dobry przykład partnerstwa międzygminnego w UE. Wspomniał o ważnych dla nas wszystkich inwestycjach, na które otrzymaliśmy wsparcie z UE oraz od Polskiego Rządu. Podkreślił, że są one realizowane m. in. we współpracy ze Starostą Powiatu Białostockiego Panem Janem Perkowskim, który przybył do Niemiec wraz z 6-sobową delegacją Gminy Supraśl.

Grossen2


W spotkaniu noworocznym w Grossenkneten uczestniczył Minister Środowiska kraju Związkowego Dolna Saksonia Pan Olaf Lies z Hanoweru, którego Radosław Dobrowolski zaprosił do Supraśla na planowane w maju b.r. EKO-Forum. W uroczystej gali uczestniczył też Starosta Powiatu Oldenburg Pan Karsten Harings oraz Burmistrz Evergem z Belgii Pan Joeri de Maertelaere. Wespół ze Starostą Białostockim wymienili się informacjami o swoich powiatach i perpektywami ewentualnej współpracy.

Grossen3

Od lewej: Burmistrz Supraśla R. Dobrowolski, Minister Energetyki i Ochrony Klimatu O. Lies, Burmistrz Grossenkneten T. Schmidtke, Starosta Powiatu Oldenburg T. Harings, Burmistrz Evergem J. de Maertelaere


Na drugi dzień, tuż przed wyjazdem do Polski delegacja w składzie: Burmistrz Radosław Dobrowolski, Starosta Jan Perkowski, radny Jacek Sołowiej, Sekretarz gminy Mec. Mariusz Żukowski, Dyrektor CKiR dr Łukasz Lubicz Łapiński oraz Pan Adam Hołownia uczestniczyli w naradzie koordynującej współpracę międzygminną w 2020 r. Podczas spotkania ustalono, że Burmistrz Grossenkneten w bieżącym roku przyjmie do siebie ok. 20 –osobową grupę młodzieży ze szkół z Sobolewa i Supraśla (lipiec) oraz około 30 liderów społecznych z Gminy Supraśl (październik). Z kolei sześcioosobowa grupa Niemców na czele z Burmistrzem Thorstenem Schmidtke przyjedzie do Supraśla w maju b.r. na EKO-Forum. Również w maju na zaproszenie Dyrektora CKiR przybędzie do nas grupka rekonstruktorów historycznych z zaprzyjaźnionego z Grossenkneten miasta Evergem w Belgii. Mają oni nauczyć grupę supraskich chorążych obchodzenia się z ozdobnymi proporcami, które od 2020 r. będą ubarwiać supraskie uroczystości. Dodatkowo Niemcy zaprosili młodych strażaków z Supraśla w wieku 10-17 lat do uczestnictwa w szkoleniu z zakresu akcji gaśniczych. Obóz szkoleniowy zorganizują w lipcu wespół z Powiatem Oldenburg. Spotkanie i rozmowy do których doszło na początku bieżącego roku w Grossenkneten mogą napawać nadzieją na kontynuowanie bogatej współpracy między naszymi gminami. Ich głównymi beneficjatami będą jak zawsze młodzi ludzie uczący się wspólnej Europy.

Grossen4

Delegacja Gminy Supraśl i Powiatu Białostockiego pod pomnikiem Karola Wielkiego

 

Spotkanie noworoczne w Grossenkneten jak zwykle odbyło się w dobrej i życzliwej atmosferze, a jego przebieg zrelacjonował Dziennik Nordwest-Zeitung nr 12/2020 z dnia 15 stycznia b.r. 

Artykuł Grossen

"Wielkie pochwały i duża zachęta do współpracy"

Warto odnotować, że w 2019 roku minęło już dwadzieścia lat odkąd nasze gminy podjęły współpracę partnerską. Z tej okazji Burmistrz Supraśla zaprezentował projekt pamiątkowej publikacji podsumowującej dwie dekady obopólnych, przyjacielskich relacji. Książka, stworzona przez  A. Zabłockiego (UM w Supraślu) i A. Kierzkowskiego (CKiR w Supraślu) ukaże się na wiosnę br.

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

III Światowe mistrzostwa ...

sierpień
sobota
3

14:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.