Zwolnienie z podatku od nieruchomości czy obniżenie najemcom czynszu o nawet 90 proc. To tylko niektóre formy pomocy, jakie władze gminy Supraśl chcą zaproponować firmom. Skorzystać mogą przedsiębiorcy z wszystkich branż.

 

Władze gminy pracują nad aktami prawnymi, które będą regulować te kwestie. Część rozwiązań będzie zawarta w specjalnej uchwale rady gminy, część w rozporządzeniu burmistrza. Ich celem będzie wsparcie podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy Supraśl. Skutki kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa szczególnie dotkliwie odczuwają firmy z branży turystycznej czy gastronomicznej. A tych z uwagi na uzdrowiskowy charakter Supraśla jest w okolicy sporo.

- Część z nich jak np. hotele czy restauracje są zamknięte niejako na mocy ustawy – mówi Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. - Ale są też firmy z branży handlowej, produkcyjnej, usługowej czy transportowej, które mają znacznie mniejsze obroty. W tej chwili zbieramy informacje, jak wygląda sytuacja. Ludzie do nas dzwonią, pytają, jakie przygotujemy rozwiązania. Czekaliśmy na wejście rządowej tarczy kryzysowej, ale też sami poszukujemy różnych form wsparcia.

Są już pierwsze propozycje dla przedsiębiorców. Firmy, których obroty spadły o 50 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku mogą liczyć na całkowite zwolnienie od podatku. Jest też dobra wiadomość dla przedsiębiorców prowadzących działalność na gruntach należących do gminy. Mogą oni liczyć na obniżenie czynszu o nawet 90 proc.

- Oczywiście będzie to możliwe po spełnieniu pewnych warunków – mówi burmistrz. - Są to propozycje, które będą konsultowane z przedsiębiorcami. Jesteśmy otwarci na ich sugestie.

Dodaje też, że z powodu pandemii także samorząd ponosi straty. Dla przykładu, o ok. 300 tys. zł miesięcznie zmniejszyły się wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości. To bardzo dużo. Stąd zaszła konieczność przeanalizowania wydatków. I tak nic nie grozi rozpoczętym inwestycjom, bądź takim, na które już podpisano umowy. Z kolei spore cięcia dotknęły kulturę czy sport. Władze gminy zawiesiły rozstrzygnięcie części konkursów. Wiadomo bowiem, że z uwagi na zakaz zgromadzeń w najbliższym czasie nie będą się odbywać rozgrywki sportowe czy imprezy masowe. Zawieszono także wiele innych projektów, jak np. wychowawca podwórkowy.

- Kiedy sytuacja związana z koronawirusem unormuje się, będziemy się starać, by wszystko wróciło do stanu sprzed epidemii – podkreśla Radosław Dobrowolski. - Z drugiej strony, obecny czas zawieszenia to okazja do przyjrzenia się różnym kwestiom i ułożenia ich na nowo.

 

 

 

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

III Światowe mistrzostwa ...

sierpień
sobota
3

14:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.