Burmistrz Supraśla podpisał umowę z J.E. Biskupem Supraskim Andrzejem Borkowski na dofinansowanie robót rekonstrukcyjnych  XVI-wiecznych fresków w cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu.

 

- Renowacja fresków trwa od kilku lat – powiedział J.E. Biskup Supraski Andrzej Borkowski. – Początkowo były o prace finansowane ze środków własnych parafii, potem otrzymaliśmy wsparcie Ministerstwa Kultury i Funduszu Kościelnego. Gmina Supraśl w poprzednich latach udzieliła nam wsparcia na rekonstrukcję Cerkwii Św. Jerzego na cmentarzy, zaś w tym roku otrzymaliśmy wsparcie na remont fresków w Cerkwii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

W tym roku renowacji zostanie poddana część chóralna w cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, na której to zostaną odtwarzane zabytkowe XVI-wieczne freski, zdobiących niegdyś główną cerkiew klasztoru. Rada Miejska w Supraślu podjęła stosowną uchwałę na udzielenie dotacji w kwocie czterdzieści tysięcy złotych na wykonanie prac.

- Gmina Supraśl od wielu lat wspiera prawosławne i katolickie parafie w ratowaniu zabytków i dziedzictwa kulturowego – powiedział Radosław Dobrowolski, Burmistrz Supraśla. – Działania te będą służyć przyszłym pokoleniom, a także przyczynią się do podniesienia sakralnej atrakcji miasta.
Cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny została wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim. W1944 roku została wysadzona w powietrze przez Niemców. Obecnie jest już zrekonstruowana i wykorzystywana do celów religijnych, ale wewnątrz wciąż trwają prace wykończeniowe. Dzięki dotychczasowym działaniom od 2016 roku udało się odnowić ok. 60% fresków. Głównym wykonawcą prac jest konsewator zabytków - pan Krzysztof Stawecki. 
Głównym źródłem wiedzy o tym, jak wyglądały supraskie freski, jest dokumentacja fotograficzna z początku XX w., a także źródła archiwalne - książką o wykonywaniu fresków, którą napisał serbski mnich Nektariusz - autor supraskich polichromii. Prowadzone były również analizy porównawcze fresków z cerkwi m.in. z Serbii, Rumunii, Bułgarii, św. Góry Athos i Węgier. W tych miejscach supraskiej świątyni, co do których brakuje zapisów czy fotografii, specjaliści opierają się na kanonie cerkiewnych fresków z podobnego okresu i podobnego stylu właśnie z takich świątyń.
Uratowane fragmenty fresków można oglądać obecnie w supraskim Muzeum Ikon. Projekt odtworzenia fresków narodził się kilka lat temu. Opiera się na założeniu, że nanoszenie fresków - kolorów odbywa się tylko podczas wysychania tynku, dokładnie tak, jak w 1557 roku pracował mnich Nektariusz.

Potrzebę rekonstrukcji fresków jak zauważył Biskup Supraski Andrzej zgłaszali również sami turyści odwiedzający supraską świątynię.
- Jest to jedyne w Polsce w pełni bizantyjskie malowidło, dlatego tym bardziej należało o nie zadbać – dodał.
Jeśli wszelkie prace zostaną zakończone w tym roku, to już od przyszłego roku świątynia mogłaby być wyświęcona i służyć wiernym.

 

 

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

III Światowe mistrzostwa ...

sierpień
sobota
3

14:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.