To historyczny moment dla mieszkańców Supraśla. Dziś, 7 maja posadowiono na wieży Kościoła pw. Świętej Trójcy w Supraślu nowy hełm. Świątynia zyskała wygląd z końca XIX wieku.

Instalacja trwała kilka godzin, ale nie zniechęciło to mieszkańców Supraśla, którzy chętnie przyglądali się montażowi. W końcu to historyczny i widowiskowy moment w historii miasta. Udany montaż nagrodzili brawami i gromkim : dziękujemy!

Remont wieży kościoła w Supraślu trwał od ubiegłego roku, a sama zbiórka na remont trwała kilka lat. Starą wieżę zdemontowano na początku kwietnia. Powodem rozpoczęcia prac była zaawansowana korozja dachu. Konstrukcję nowej kopuły pokryto miedzianą blachą w formie łusek.

Z elementów starej wieży pozostał krzyż, który odnowiono i pozłocono. Pod krzyżem znalazła się pozłacana kula, do której włożono pięć "kapsuł czasu” ze stronicami projektu inwentaryzacji kościoła, ukazującego jego obecny wygląd, sprawozdaniem z działalności parafii za 2019 rok, przesłaniem proboszcza i burmistrza Supraśla do potomnych, mapa miasta, homilią ks. Adama Szota wygłoszoną z okazji 150-lecia poświecenia kościoła oraz obecnymi banknotami i monetami.

Wszystkie prace nad nową wieżą wykonano ściśle według projektu z 1898 toku autorstwa architekta Romualda Samotyja Lenczewskiego. Na przełomie XIX i XX wieku według jego projektów zbudowano wiele kościołów i cerkwi w okolicach Białegostoku.

Wykonawcą inwestycji jest firma „Nowy Dach” Jan Grycuk z Białegostoku.

wieza2

wieza3

wieza4

wieza 1

 

Galeria zdjęć - kliknij

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

III Światowe mistrzostwa ...

sierpień
sobota
3

14:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.