Pieniądze od rządu zasilą inwestycje sportowe w Supraślu, natomiast środki przekazane przez samorząd województwa podlaskiego Gminie Supraśl wzmocnią fundusze potrzebne na remont Miejsca Pamięci w Grabówce.

boisko supraslRządowy Fundusz Inicjatyw Lokalnych przekazał Gminie Supraśl 1 milion złotych na modernizację supraskiego boiska przy ul. Konarskiego i budowę zaplecza sportowego złożonego z sali fitness, łazienek dla dwóch drużyn piłkarskich z natryskami oraz sali integracyjnej. - W budżecie gminy już wcześniej przeznaczyliśmy na ten cel około 800 tysięcy złotych. Razem mamy teraz blisko 2 miliony złotych. Ruszamy więc niedługo z nową, sportową inwestycją. Po wybudowaniu zaplecza sportowego i przeprowadzeniu innych niezbędnych prac Supraślanka i CKiR Supraśl będą mogły spokojnie realizować zadania z zakresu sportu i rekreacji – mówi Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

miejsce pamieci grabowka 02Drugą poważną dotacją dla Gminy Supraśl jest 500 tysięcy złotych przekazane jej przez samorząd województwa podlaskiego z puli Lokalnego Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. Konkretnym celem wykorzystania tych pieniędzy jest remont Miejsca Pamięci w Grabówce, gdzie Niemcy podczas wojny, w latach 1941- 44, zamordowali około 16 tysięcy osób. Jest to największe na Białostocczyźnie miejsce martyrologii. Istniejące tam upamiętnienie zostało utworzone na początku lat 70' ubiegłego wieku i wymaga renowacji. Planowany koszt modernizacji tego miejsca pamięci to 1,9 miliona złotych. Ze środków własnych Gmina Supraśl ma przygotowanych na ten cel 800 tysięcy złotych, do tego dołączyły teraz środki od samorządu wojewódzkiego – 500 tys. zł. Gmina liczy też w przyszłości na wsparcie finansowe remontu, tak ważnego miejsca pamięci, ze strony ministerstwa kultury oraz władz samorządowych Białegostoku, które już w roku 2018 zadeklarowały taką pomoc.

W ramach remontu planowane są renowacje kwater – miejsc gdzie ofiary niemieckiego nazizmu były rozstrzeliwane. Zbudowane zostaną tam też ściany memorialne, pod którymi podczas uroczystości rocznicowych składane będą kwiaty i palone znicze. Wykonane zostaną nowe chodniki i ogrodzenie. Powstanie specjalne oświetlenie. Wiadomo już, że przyznane przez marszałka i radnych województwa podlaskiego 500 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na aranżację Miejsca Pamięci Narodowej w Grabówce. Prace najpewniej rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Adam Białous

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Wrzesień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.