Burmistrz Supraśla oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku Wydział Archeologii zapraszają na otwarcie niezwykle interesującej wystawy zabytkowych Kafli Supraskich. Otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższy piątek 18 czerwca 2021 o godzinie 12:00 w budynku nowej Biblioteki w Supraślu przy ul. Cieliczańskiej 1.

Na I piętrze Biblioteki w tzw. Skarbcu Supraskim będą ułożone w gablotach zabytkowe kafle, różnego rodzaju artefakty archeologiczne oraz kafle zrekonstruowane cyfrowo i wydrukowane w technologii 3D.

Na jednej z plansz wystawy czytamy:

„Wystawa Kafle supraskie prezentuje zabytki, pochodzące z badań archeologicznych, poszukiwań i przypadkowych znalezisk podczas prac terenowych, prowadzonych na terenie monasteru pw. Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu i w jego okolicach. Kolekcja kafli znajdujących się w zbiorach Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Collegium Suprasliense jest wyjątkowa ze względu na bardzo dobry stan zachowania, wysokie walory artystyczne i niezwykle różnorodną ornamentykę, związaną z historią oraz kulturą duchową i materialną supraskiego ośrodka monastycznego, będącego unikatowym zjawiskiem na architektonicznej i kulturowej mapie Polski. Płytki kafli piecowych zdobią przedstawienia o różnorodnym przekazie ikonograficznym: biblijnym, religijnym, heraldycznym, architektonicznym, roślinnym czy geometrycznym. Pochodzenie i występowanie danego rodzaju ornamentu zostało omówione w kontekście i w zestawieniu z innymi źródłami jak rękopisy, polichromie, detale architektoniczne itp.”

Warto wiedzieć, że kafle supraskie będą prezentowane po raz pierwszy, w gablotach przygotowane są napisy informujące o konkretnym artefakcie, poza tym mamy wydrukowane plansze w formacie A0 zawierające najważniejsze informacje o kaflach. 4 plansze umieściliśmy w Bibliotece przy gablotach, zaś 12 plansz A0 będzie stanowiło wystawę plenerową na Rynku w Supraślu – na Placu Kościuszki.

Do udziału w uroczystości otwarcia wystawy zaproszeni zostali liczni Goście – historycy, archeologowie, ludzie kultury, władze wojewódzkie, powiatowe, samorządowe - również spoza naszego Regionu i oczywiście mieszkańcy Gminy Supraśl. Będą wywiady, krótkie wystąpienia oraz odpowiedzi na pytania Uczestników wystawy.

Autorami wystawy są: dr Irena Taranta archeolog z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz dr Radosław Dobrowolski - historyk i Burmistrz Supraśla.

Będzie nam miło Państwa Gościć na otwarciu wystawy już w najbliższy piątek 18 czerwca 2021 o godz. 12:00 w budynku nowej Biblioteki w Supraślu.

wystawa kafli supraskich 01    wystawa kafli supraskich 02 
     
wystawa kafli supraskich 03   wystawa kafli supraskich 04

 

lupe logo

 

Kalendarium

 Wrzesień 2021 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Sesja Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.