W piątek 18 czerwca 2021 r. o godzinie 12:00 miało miało miejsce niezwykłe wydarzenie na mapie wydarzeń kulturalnych nie tylko Supraśla, ale też Województwa Podlaskiego. Przy udziale dużej liczby Gości - na czele z Panem Wojewodą Podlaskim Bohdanem Paszkowskim w budynku Nowej Biblioteki w Supraślu została otwarta wystawa zabytkowych kafli supraskich.

Organizatorzy Wystawy, czyli Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Burmistrz Supraśla odnieśli wspaniały Sukces. Z jednej strony wartość historyczna i artystyczna zgromadzonych na wystawie artefaktów, z drugiej zaś strony ogromne zainteresowanie Uczestników wystawy oraz mediów lokalnych potwierdziły, że warto było pracować przez wiele miesięcy nad organizacją Wystawy i upublicznieniem dostępu do zbiorów, które na co dzień spoczywają w magazynach muzealnych.

Na szczególną uwagę zasługują repliki i rekonstrukcje kafli supraskich wykonane metodą skanowania cyfrowego oraz wydruku 3D przez firmę Trójwymiarowi.PL z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Mistrzowsko odwzorowane kształt, barwa jak też faktura w dotyku przypominająca wypaloną glinę, utrudniają odróżnienie replik od ich pierwowzorów. Wisienką zaś na torcie wystawy jest supraski kafel alegoryczny, zrekonstruowany metodą skanowania cyfrowego z 18-tu kawałków odnalezionych w dołach w pobliżu supraskiego monastyru. Po blisko 200-u latach mogliśmy ponownie odczytać napis na rekonstrukcji kafla "Wiyazanka Szlubow Zakonnych".

Autorzy Wystawy - Pani dr Irena Taranta archeolog z Muzeum Podlaskiego oraz Pan dr Radosław Dobrowolski historyk i Burmistrz Supraśla w trakcie otwarcia wystawy byli rozchwytywani, aby wyjaśniać, pokazywać, udzielać wywiadów oraz odpowiadać na pytania. Mimo niezwykle upalnej aury na Placu Kościuszki, gdzie znajduje się druga część wystawy - część plenerowa, duża rzesza Uczestników wystawy krok za krokiem podążała za autorami, aby chłonąć cenne informacje na temat historii Supraśla z perspektywy zabytkowych kafli z okresu XVI - XIX w.

Kalendarium

 Czerwiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272830

Nadchodzące wydarzenia

Wystawa w Muzeum Ikon w S...

czerwiec
sobota
29

17:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.