W dniach 11-12 października 2022r. w Bibliotece Miejskiej w Supraślu odbył się plener malarski realizowany w ramach projektu Wspólna historia – taka sama przyszłość. Supraśl – Synkovichi – Lwów” współfinansowanego ze środków UE w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. Organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Supraślu.

Tematem przewodnim pleneru było „Dziedzictwo kulturowe pograniczna - promowanie wartości kulturowych pogranicza poprzez sztukę malarską”. Wzięli w nim udział uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu, Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski oraz pracownice Biblioteki Miejskiej w Supraślu. Na samym początku pleneru jego uczestnicy udali się w pobliże Cerkwi Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, gdzie wykonali zdjęcia lub szkice obiektu którego wizerunek mieli przenieść na papier. Po powrocie wszyscy przystąpili do malowania, wspierani przez ekspertów/nauczycieli z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Nasi eksperci dostępni byli przez cały czas trwania zajęć służąc radą i pomocą dla wszystkich tworzących swoje dzieła. Dzięki zakupowi profesjonalnego sprzętu malarskiego – farby, pędzle, podobrazia, specjalny papier itd., wszyscy mogli poczuć się jak prawdziwi artyści. Drugiego dnia pleneru nastąpiło połączenie online z Pani Mariyą Tsymbalistą z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, która jest także pracownicą Narodowego Muzeum we Lwowie. Podczas swojego wystąpienia przedstawiła one krótką prezentację dotyczacą sztuki sakralnej na Ukrainie.

Wystawa poplenerowa wszystkich prac odbędzie jeszcze w tym roku w Urzędzie Miejskim w Supraślu, Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu oraz finalnie w Bibliotece Miejskiej w Supraślu.

 

Kalendarium

 Czerwiec 2023 
PnWtŚrCzPtSoN
   123
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.