Na cmentarzu w Kopnej Górze odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 192 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Wcześniej w Domu Ludowym odbyła się także prelekcja zatytułowana „Powstanie Listopadowe w okolicach Supraśla”. Wyświetlony został także film z 1932 roku „Księżna Łowicka”.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 16:30, kiedy to supraski historyk i kustosz Adam Zabłocki przeniósł publiczność w XIX wiek opowiadając o tym jak wyglądało Powstanie w okolicach Sokołdy. To właśnie tam nad ranem 7 lipca 1831 roku wojsko rosyjskie zaatakowało powstańców listopadowych dowodzonych przez pułkownika Józefa Zaliwskiego.

Następnie dzięki uprzejmości Instytutu Suwerenności odbył się pokaz filmu historycznego z 1932 roku. Czarno-biała produkcja „Księżna Łowicka” zrealizowana na podstawie powieści Wacława Gąsiorowskiego opowiada o życiu Joanny Grudzińskiej żony wielkiego księcia Konstantego. Film efektownie pokazywał także wybuch Powstania Listopadowego.

Po godzinie 19 rozpoczęły się oficjalne uroczystości w Kopnej Górze – „Jesteśmy w tym miejscu, gdzie odkryliśmy szczątki powstańców listopadowych. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza teraz, kiedy ten sam wróg grozi nie tylko Ukrainie, ale także całej Europie. Spotykamy się tu, aby zamanifestować, że jesteśmy przywiązani do wolności” – powiedział Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Wśród gości na uroczystości obecni byli między innymi: Wojewoda Podlaski, Zastępca Wojewody Podlaskiego, Radny Powiatu Białostockiego, przedstawiciel Starostwa Sokólskiego, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Supraślu, Zastępca Burmistrza i Sekretarz Gminy Supraśl, dyrekcja i pracownicy Nadleśnictwa Supraśl oraz dyrektorzy i pracownicy szkół i przedszkoli w Gminie Supraśl. Wartę pod pomnikiem pełniła 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej oraz 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy.

Podczas obchodów miała miejsce również modlitwa ekumeniczna oraz poświęcenie nowych krzyży, które upamiętniają poległych.

 

Kalendarium

 Marzec 2023 
PnWtŚrCzPtSoN
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
283031  

Nadchodzące wydarzenia

Na Jedwabnym Szlaku - Uzb...

marzec
poniedziałek
27
Wystawa fotografii Igora Strojeckiego z podróży śladami jego pradziadka Leona Barszczewskiego...
13:00

Spotkanie dla pracodawców...

marzec
środa
29

10:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.