W Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyło się nadanie statusu Pomnika Historii dziewięciu nowym obiektom w tym Zespołowi Klasztornemu w Supraślu. Rozporządzenie z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał Biskup Supraski dr. hab. Andrzej Borkowski. W uroczystości wziął również udział Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski oraz Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski.

Nadanie statusu Pomnik Historii dla Supraskiego Klasztoru jest ważnym elementem w promocji miasta i Gminy Supraśl. Historia tego obiektu w swojej wielokulturowości i zróżnicowaniu religijnym oraz etnicznym znana jest powszechnie w Polsce i poza jej granicami.

Supraski Monaster przyciągał wielu znanych architektów, kompozytorów oraz działaczy religijnych zarówno z kręgów prawosławnych, grecko-katolickich jak i rzymsko-katolickich. W tym sensie, historia klasztoru jest naszym wielkim, wspólnym lecz często niedocenianym dziedzictwem.

Należy szczególnie podziękować społeczności prawosławnej, która z wielkim trudem od początku lat 80. Odbudowywała Cerkiew Zwiastowania. Niedawno również sfinansowała rekonstrukcję fresków.

Godnym podkreślenia faktem jest również działalność Akademii Supraskiej, która organizuje konferencji, wystawy i drukuje pokonferencyjne materiały. Nie zapominajmy również o pracy w kompleksie klasztoru – Pomnika Historii, Muzeum Ikon (prowadzonego przez Muzeum Podlaskie) oraz Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Dzięki tym instytucjom miasto Supraśl pojawia się na pierwszych stronach w prasie oraz w telewizji.

Mamy nadzieję, że przyznany tytuł będzie zobowiązywał do utrzymania wysokiego jak dotychczas poziomu artystycznego i merytorycznego dzieł, które będą realizowane w murach kompleksu klasztornego, a działalność ta będzie odbiciem wielowyznaniowości i wielokulturowości tego miejsca.

Obecnie w Polsce znajdują się123 obiekty, które stanowią Pomnik Historii.

Kalendarium

 Czerwiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.