Płyta "Supraskie Kantyki" została nominowana do nagrody fonograficznej "Fryderyki". Z wyróżnienia niezwykle zadowolony jest Burmistrz Supraśla, który tak odniósł się do nominacji - "Bardzo się cieszę, że Kantyki Supraskie zostały nominowane do Fryderyków czyli wyróżnienia przyznawanego przez polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w Polsce.

Cieszę się ponieważ jest to nasze dziedzictwo – promocja nie tylko Supraśla, Gminy Supraśl, ale również całego Podlasia. To jest docenienie wielkiego wpływu jaki miał Klasztor Supraski z jego kulturowymi i religijnymi odcieniami.
Pamiętajmy, że już od XVI wieku Monaster zasłynął jako prawosławny ośrodek muzyczny w Wielkim Księstwie Litewskim. Na przełomie XVI i XVII wieku Bohdan Onisimowicz redagował tu Irmologion Supraski. Z kolei sto lat później w tym samym Klasztorze już jako ośrodku katolickim (unickim) tworzyli dwaj wielcy kompozytorzy – Mikołaj Dylecki (urodzony w Kijowie, kapelmistrz abpa Gabriela Kolendy) oraz Tomasz Teodor Szewerowski i (urodzony w Mińsku, kapelmistrz abpa Cypriana Żochowskiego).

Mam nadzieję, że Kantyki Supraskie rozsławią całe Podlasie, a nawet zdobędą popularność ponieważ te 50 odkrytych utworów barokowych to prawdziwy unikat skarbca kultury ogólnoświatowej.

Kantyki Supraskie, ale także Kodeks Supraski, Irmologion Supraski oraz Dziesiatogław (Mateusza z Tropca) to kulturowe Ikony Supraśla”.

PL-BY-UA.jpg

Kalendarium

 Luty 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Nadchodzące wydarzenia

Bieg Tropem Wilczym

marzec
niedziela
3
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 3 marca 2024.godz. 12:00

12:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.