(Informacja przekazana przez Nadleśnictwo Supraśl) W związku z rozpoczynającymi się pracami nad planem urządzania lasu na lata 2026-2035 Nadleśnictwo Supraśl zaprasza lokalną społeczność do konsultacji w sprawie wyznaczenie obszaru lasów o zwiększonej funkcji społecznej. By jak najlepiej poznać Państwa oczekiwania zapraszamy do wypełnienia ankiety, do której link znajduje się pod artykułem.

Jako leśnicy często spotykamy się z oczekiwaniem, że w miejscach wykorzystywanych do rekreacji i wypoczynku priorytetem stanie się zachowanie krajobrazu leśnego i jego estetyki. W Nadleśnictwie Supraśl obszarem szczególnie ważnym dla lokalnych społeczności, turystów i kuracjuszy są lasy otaczające miasteczko Supraśl. Tu prowadzenie gospodarki leśnej powinno odbywać się w sposób, który nie spowoduje gwałtownych zmian w krajobrazie. Wstępnie zaproponowano, by obszar ten objął strefy A i B uzdrowiska Supraśl. Konsultacje pomogą zmodyfikować działania gospodarcze na tym obszarze tak, by jednocześnie spełnione zostały społeczne oczekiwania.

Zakres zagadnień poddanych konsultacjom wiąże się z zapisami ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku (Dz. U. 2005 Nr 167 poz. 1399) o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Zawiera ona zapisy dotyczące zasad prowadzenia gospodarki leśnej w strefach uzdrowiskowych. I tak w strefie A ochrony uzdrowiskowej zabrania się wyrębu drzew leśnych za wyjątkiem cięć pielęgnacyjnych (zaliczamy do nich czyszczenia i trzebieże). W strefie B natomiast dopuszcza się cięcia pielęgnacyjne oraz wyrąb określony w Planie Urządzania Lasu. 

Ważne wytyczne dotyczące sposobu prowadzenia gospodarki w lasach o zwiększonej funkcji społecznej zawiera zarządzenie nr 58 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 5 lipca 2022 roku. Kładą one nacisk na zachowanie trwałości lasu i bezpieczeństwa odwiedzających. W lasach o zwiększonej funkcji społecznej nadal będzie realizowana gospodarka leśna, ale w sposób zindywidualizowany, z ewentualnym niewielkim udziałem zrębów zupełnych i wykorzystywaniem rębni złożonych. Zwracana będzie szczególna uwaga na różnicowanie poprzez zabiegi gospodarcze struktury drzewostanu oraz maksymalne wykorzystanie powstających odnowień naturalnych.

By uzyskać więcej informacji dotyczących lasów społecznych zapraszamy do lektury strony Lasów Państwowych.

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/lasy-spoleczne-2
 

Abyśmy mogli lepiej poznać Państwa oczekiwania
         zapraszamy do wypełnienia ankiety.

Można ją przesłać do dnia 16 kwietnia

          https://forms.gle/EVtQPWVqHdQc1NmH7 

Kalendarium

 Czerwiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.