W Bibliotece Publicznej w Supraślu odbyło się spotkanie Nadleśnictwa Supraśl z przedstawicielami lokalnej społeczności, organizacji i instytucji oraz Urzędu Miejskiego w Supraślu. Tematem były konsultacje w sprawie wyznaczenia obszaru lasów o zwiększonej funkcji społecznej. Każdy do 16 kwietnia może wyrazić swoją opinię wypełniając krótką ankietę zamieszczoną na stronie internetowej Nadleśnictwa.

„Zapraszamy serdecznie mieszkańców Supraśla, aby wypełnili kilkunastopunktową ankietę związaną z tworzeniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej. W tej chwili jesteśmy na etapie wyznaczania granic obszaru jaki będzie wchodził w skład tych lasów, ale ankieta służy także, aby poznać preferencje dotyczące turystyki czyli na przykład jakie szlaki są uczęszczane, co możemy zmienić i poprawić” – powiedział Krzysztof Łaziuk z Nadleśnictwa Supraśl.

Na spotkaniu obecny był także Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, który odniósł się do wielu kwestii nurtujących mieszkańców w tym między innymi wycinki drzew - „Chciałbym, aby zaprzestano wielkohektarowych wyrębów lasów. To jest moja ogromna prośba ponieważ z tą kwestią zwracają się do nas mieszkańcy i nie tylko mieszkańcy, również osoby przejeżdżające, które widzą z drogi ogromne puste połacie lasu” – wspomniał Burmistrz Supraśla.
Jednocześnie gospodarz Gminy podziękował Nadleśnictwu
Supraśl za wiele inicjatyw, które już stały się lub za chwile będą produktem turystycznym. Jednym z takich miejsc jest powstająca zagroda żubrów w Kopnej Górze – „To nie Białowieża będzie głównym punktem ekspozycji żubrów, tylko Gmina Supraśl”.

Zakres zagadnień poddanych konsultacjom wiąże się z zapisami ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku (Dz. U. 2005 Nr 167 poz. 1399) o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Zawiera ona zapisy dotyczące zasad prowadzenia gospodarki leśnej w strefach uzdrowiskowych. I tak w strefie A ochrony uzdrowiskowej zabrania się wyrębu drzew leśnych za wyjątkiem cięć pielęgnacyjnych (zaliczamy do nich czyszczenia i trzebieże). W strefie B natomiast dopuszcza się cięcia pielęgnacyjne oraz wyrąb określony w Planie Urządzania Lasu. 

Ważne wytyczne dotyczące sposobu prowadzenia gospodarki w lasach o zwiększonej funkcji społecznej zawiera zarządzenie nr 58 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 5 lipca 2022 roku. Kładą one nacisk na zachowanie trwałości lasu i bezpieczeństwa odwiedzających. W lasach o zwiększonej funkcji społecznej nadal będzie realizowana gospodarka leśna, ale w sposób zindywidualizowany, z ewentualnym niewielkim udziałem zrębów zupełnych i wykorzystywaniem rębni złożonych. Zwracana będzie szczególna uwaga na różnicowanie poprzez zabiegi gospodarcze struktury drzewostanu oraz maksymalne wykorzystanie powstających odnowień naturalnych.

By uzyskać więcej informacji dotyczących lasów społecznych zapraszamy do lektury strony Lasów Państwowych.

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/lasy-spoleczne-2
 

Abyśmy mogli lepiej poznać Państwa oczekiwania
         zapraszamy do wypełnienia ankiety.

Można ją przesłać do dnia 16 kwietnia

          https://forms.gle/EVtQPWVqHdQc1NmH7 

Kalendarium

 Kwiecień 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.