Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku wraz z Gminą Supraśl organizują I Międzynarodowy Festiwal „Metastasio bez granic”, który odbędzie się w Supraślu w dniach 17-20 sierpnia. Dziś odbyła się konferencja prasowa z udziałem organizatorów, dyrektora artystycznego Festiwalu Michała Znanieckiego oraz dyrektora Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera, Wojciecha Sokólskiego.

Zbiegiem przypadku w Supraślu spotkały się trzy osoby kochające muzykę – pani profesor Violetta Bielecka, reżyser operowy Michał Znaniecki oraz burmistrz Radosław Dobrowolski” - powiedziała słowem wstępu prowadząca spotkanie Agnieszka Trzeciakiewicz.

Spotkanie w Supraślu, było spotkaniem błyskawicznej miłości” – wspomniał z kolei reżyser operowy Michał Znaniecki – „Dużo słyszałem o Supraślu, ale nigdy tu nie byłem.

Inspiracją dla realizatorów Festiwalu, którzy podjęli się budowania programu wokół życia i twórczości słynnego librecisty Metastasia, stały się tłumaczenia librett artysty na język polski, które drukowane były w supraskim wydawnictwie ojców bazylianów. Miało to miejsce w XVIII wieku, kiedy Metastasio był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w świecie operowym. Michał Znaniecki zainspirowany tytułami przetłumaczonymi na język polski zbudował bogaty program, który będzie rozwijany w kolejnych latach. Pierwsza edycja poświęcona zostanie mitowi „Kaina i Abla”.

Wśród wydarzeń festiwalowych znajdą się happeningi uliczne oparte na polskim tłumaczeniu oratorium „Śmierć Abla”, koncert „Kantyków Supraskich” w wykonaniu chóru OiFP, których nagranie otrzymało w tym roku nagrodę „Fryderyka” w kategorii „Album roku - muzyka dawna”, plenerowy spektakl teatralno operowy „Metastasiana” oraz występ portugalskiego zespołu „Divino Sospiro”, który wykona inscenizowaną wersję oratorium „La morte d’Abel” autorstwa Pedro António Avondano.

Jest to absolutnie genialny pomysł, przystosowany do różnych grup wiekowych i różnych środowisk. Te tradycje operowe trzeba tu zaszczepiać od początku i myślę, że maestro Michał Znaniecki wykona to znakomicie - podkreśliła profesor Violetta Bielecka – dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku.

Powołanie do życia Festiwalu, to nie tylko stworzenie atrakcyjnej ofert kulturalno-turystycznej, ale powrót do tradycji wystawiania oper w teatrze zakonnym, o czym można przeczytać w tekstach źródłowych odnoszących się do historii miasta. To także pogłębienie naukowe, muzykologiczne i historyczne tematów związanych z postacią Metastasia w kontekście międzynarodowym. Główne zadanie festiwalu to wyciągnięcie na światło dzienne tłumaczeń na język polski librett autorstwa Metastasia i uczynienie z nich pełnowymiarowej inspiracji- w tym- tej najważniejszej czyli kompozytorskiej. Autorzy festiwalu za zadania stawiają sobie złożenie zamówień kompozytorskich u polskich artystów, by dopełnić dzieła Metastasia i stworzyć nową muzykę do tłumaczeń na język polski. Festiwal z założenia, ma stać się wyjątkowy pod względem promocji tematyki jakiej dotyczy, ale także miasta i regionu. Stąd już na etapie jego planowania zakładamy, że publiczność przyjeżdżająca do Białegostoku będzie mogła korzystać z wiedzy regionalnego przewodnika, który podczas przejazdu z Białegostoku do Supraśla będzie opowiadać o historii miejsca. To także okazja do połączenia muzyki klasycznej z kulturą ludową regionu, która będzie miała podczas festiwalu swoje wyjątkowe miejsce. To wykorzystanie koronek lokalnych artystek do tworzenia kostiumów, to wykorzystanie potencjału regionalnej kuchni do tego, by opowiadać o zamiłowaniach kulinarnych polskich kompozytorów, a tym samym w niebanalny sposób zakorzeniać wiedzę, budować niepowtarzalną atmosferę i wyjątkową jakość.

Bardzo dziękuję, że w Supraślu możemy gościć tak wspaniałych artystów oraz widownię. To jest dla nas bardzo ważne” – podkreślił na konferencji Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Daty Festiwalu: 17-20 sierpnia 2023

Festiwal finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Partnerzy: Fundacja Jutropera, Włoski Instytut Kultury, Akademia Teatralna - Filia w Białymstoku, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu.

Kalendarium

 Luty 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.