Jak co roku 1 listopada Parafia pw. Świętej Trójcy w Supraślu oraz Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zorganizowały kwestę na rzecz ratowania niszczejących zabytków cmentarnych.


Supraski cmentarz jest jednym z najstarszych w województwie podlaskim. Czas jego powstania, szacuje się na koniec XVIII wieku. Na terenie nekropolii do rejestru zabytków wpisanych jest trzynaście nagrobków z końca XIX wieku, a także drewniana kaplica cmentarna i niektóre kute zabytkowe ogrodzenia. Na terenie "starego cmentarza" znajduje się też około czterdzieści nagrobków z końca XIX i początku XX wieku.


Jak co roku 1 listopada Parafia pw. Świętej Trójcy w Supraślu oraz Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zorganizowały kwestę na rzecz ratowania niszczejących zabytków cmentarnych. Aktywnie włączyli się w nią mieszkańcy Supraśla m.in. burmistrz Radosław Dobrowolski oraz sympatycy miejscowości np. redaktor programu TVP "Studio Wschód", pani Maria Przełomiec.  Do tej pory w ramach zebranych środków wykonano remont figura Chrystusa na pomniku Ludwiki Zachert babci Andrzeja Małkowskiego twórcy polskiego Skautingu oraz remont kaplicy cmentarnej.


Pieniądze zebrane w tym roku będą „cegiełką” w wykonaniu generalnego remontu kościoła NMP oraz w sfinansowaniu ewidencji supraskich nekropolii: www.mogily.pl/supraslstary oraz www.mogily.pl/supraslnowy.
Te nowopowstałe strony internetowe są bazą danych z planami supraskich cmentarzy i zaznaczeniem poszczególnych nagrobków. Na podstawie napisów na nagrobkach sporządzano spis wszystkich osób na nich pochowanych.
Dodatkowo na stronie znajduje się wyszukiwarka, w której po wpisaniu nazwiska i imienia osoby zmarłej możemy odnaleźć jej miejsce spoczynku.

kwesta 2023

W kwestę na rzecz supraskich nekropolii aktywnie włączyli się  mieszkańcy Supraśla m.in. burmistrz Radosław Dobrowolski oraz redaktor programu TVP "Studio Wschód" pani Maria Przełomiec

Kalendarium

 Czerwiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
     12
3456789
101112131415
17181920212223
24252627282930

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.