Supraśl zdobył najwyższą lokatę na Podlasiu w rankingu Serwis Samorządowego PAP „Gmina Dobra do Życia”.

 

Zestawienie takie po raz trzeci przygotował Serwis Samorządowy PAP we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk.

Pod uwagę były brane 63 wskaźniki na podstawie których wyznaczono ogólny wskaźnik jakości życia, który wyznaczał miejsce samorządu wśród prawie dwóch i pół tysiąca gmin w Polsce.

Wyniki podzielono na pięć kategorii w zależności od wielkości i roli gminy oraz opracowano zestawienia wojewódzkie. Najwyższe lokaty podlaskich samorządów w tych grupach to 12 miejsce Wysokiego Mazowieckiego wśród miast - siedzib powiatów, 19 miejsce Białegostoku w kategorii miast na prawach powiatu i 26 miejsce Supraśla w kategorii gminy miejskie.

Jednak według wskaźnika jakości życia to właśnie Supraśl uplasował się na pierwszym miejscu w województwie. Drugi jest Wasilków, a dopiero na trzeciej pozycji znalazła się stolica Podlaskiego. Kolejne miejsca zajmują jeszcze Juchnowiec Kościelny, Choroszcz i dopiero najwyżej klasyfikowane w swojej kategorii Wysokie Mazowieckie.

Autorzy tego zestawienia wyjaśniają, że sporządzając je brali pod uwagę zarówno wydatki inwestycyjne gmin i infrastrukturę, jak i poziom oświaty oraz dostępność przedszkoli i żłobków, ale również tereny zielone, walory estetyczne i zanieczyszczenie środowiska.

Warto podkreślić, że przed rokiem w takim samym rankingu najwyższy wskaźnik jakości życia miał Białystok, a Supraśl znalazł się dopiero na czwartej pozycji.

 

Wyniki - kliknij

źródło: Polskie Radio Białystok

Kalendarium

 Lipiec 2024 
PnWtŚrCzPtSoN
1234
293031    

Nadchodzące wydarzenia

Festiwa sztuki teatralnej...

lipiec
piątek
5
Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to wydarzenie, które łączy w sobie różne dziedziny...

Festyn rodzinny w Karakul...

lipiec
sobota
20

16:00

III Światowe mistrzostwa ...

sierpień
sobota
3

14:00

Transmisja Sesji Rady Miasta

Newsletter

Chcesz być dobrze poinformowany? Zapisz się.